Home / Haberler / Kaz dağlarındaki altın gerçeği

Kaz dağlarındaki altın gerçeği

Posted on
Paylaşın

Kaz dağlarındaki altın gerçeğini özetlemek istiyorum.Bundan yaklaşık 20 yıl önce Prof.Dr.NeciP HAPLEMİTOĞLU, altın madenleri üzerinde yaptığı araştırma nedeniyle 18 Ağustos 2002 tarihinde öldürüldü.Çünki  Türkiye üzerinde  özellikle madenler üzerinde büyük oyunlar oynanıyor.Türkiye dünya da en büyük altın rezervlerine sahip.

Ençok altını da Almanya’dan alıyoruz.Bugünkü koşullarda yılda 200 ton  altın ithal ediyoruz. Dış güçlerin, biliyorsunuz ki Irak’ta Saddam’ın, Libya’da Kaddafi’nin  nasıl el koyduklarını.

başta Kaz dağlarında  gösterilen rakamların çok üzerinde  rezerv var.Bir ton kaya 7.5 gr altın olduğu söylense de rezervler çok yüksek ve içinde  uranyum gibi stratejik madenler var.Dolayısıyla altın üzerinde çok büyük oyunlar oynanıyor.

4-5 milyar dolar gelir edilecek deniliyor. Ancak bunun 160-200 milyon doları Türkiye’ye kalıyor.

Altının Kayalardan ayrıştırması esnasında toprak haline getirilmesiyle bölgenin tekrar ağaçlandırılması mümkün değildir.Çünki toprak siyanür ile  yıkandığı için 100 yıl bir o topraklarda  bitki yetişmez,ağaç büyümez.

Milyonlarca yılda  oluşan endemik bitkilerin biyolojik olarak faunayı ,florayı nasıl etkilediği hepimizce malumdur. Bergama’da,Artvin’de   buna benzer bir direniş sergilendi.Altın çıkarmak isyeten yabancı şirketlerin Türkiye’deki işbirlikçileri,buna karşı çıkanları itibarsızlaştırmaya kalktılar.

Şimdi siz bunu eski hale getireceğiz dediğiniz yalan ve orada asla ağaç yetişemez.İşte bu vahşi madenciliği yapanlar Kıbrıs’ta ,Balya’da nasıl terk edip gittiklerini biliyoruz.Bu altın olayın üzerinde oynanan senaryoları da biliyoruz.Bunun için Türk halkını etkinlikler düzenleyerek  bilgilendirmek  gerekir.

Madenler önemli ama  doğa da önemlidir.Vahşi madencilikten vazgeçici politikalar uygulamalıyız. Hepimiz Truvalı Helen filmini izle Truvalı Helen  mişizdir. Truvalı Helen  şahane ama işin içinde altın var.Çanakkale’de  Svaşlar 22 yıl sürmüş.Neden Truvalı Helen  bahane altın şahane.Kızıldereli “ Son ağaç kesildiğinde , son nehir kirlendiğinde ve son balık  öldüğünde paranın yenmediğini göreceksiniz  demiş.

Enson Fetocülerin 15 Temmuz da nasıl altın madenlerini ele geçirdiklerini,gayrimenkullerinde altın arandığını basından öğrendik.Bunları unutmamız gerekir.

Bu ulusun nefesi olan Kaz dağlarında , Türk halkına ait olan bu topraklarda  büyük oyunlar oynanıyor.Bu oyuna  hep beraber son vermeliyiz.

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 1872 - Today Page Visits: 3
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)