Home / Haberler / Kızıl Geyiklere Kıymayın Efendiler… Cinayetin İhalesi Asla Olamaz

Kızıl Geyiklere Kıymayın Efendiler… Cinayetin İhalesi Asla Olamaz

Posted on
Paylaşın
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Müdürlüğü tarafından Eskişehir İli Beylikova, Sivrihisar, Mihalıççık sınırlarının kesişme noktası olan Eskişehir – Ankara arasında tek ve biricik orman ve yaban hayatı barındıran en yüksek tepeye sahip DUMLUCA DAĞI’nda Kızıl geyiklerin vurulması için açılan ihaleye karşı olduğumuzu bildiririz. Bırakın yaşasınlar av ve avcılık cinayettir !!! Cinayetin ihalesi olamaz !!!

Kızıl geyiklerin sayısını artırmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar ( DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sürdürülmekte iken ülkemizde aşırı ve kontrolsüz avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve çoğu eski beslenme alanlarını yitiren kızıl geyiklerin av yasağı kapsamına alınmasını talep ediyor ve ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.

İhale kapsamında Avlanacak olan 18 kızıl geyiğin yanı sıra nesli tükenmekte olan çok sayıda yavru ve genç geyik de bu arada yaşam hakkı elinden para karışığında alınacaktır. Yani deyim yerindeyse kurunun yanında yaş da yanacaktır.

Bir geyiğin en fazla 15-16 yıl yaşadığı ifade edilirken, 2004 yılı ve sonrasında av turizmi kapsamındaki av organizasyonlarından en az ikisinin yabancı avcılar için düzenlendiği bilinmektedir.

Geyikleri vurmak için Yurt dışından çok sayıda turist gelirken, hem Orman Bakanlığı hem de Avlanma Bölgesindeki esnaf kazanıyor diye bir yaklaşımla yapılan bu ihaleler sonrası kızıl geyiklerin doğal yaşamlarında avlanmalarıESÇEVDER olarak doğru bulmuyoruz. Geyiklerin para karşılığı öldürülmesinin özendirilmesini ise ayrıca bir dram ve vahşet olarak düşünüyoruz.

Aynı şekilde DUMLUCA DAĞI’ında daha önce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Krom, Nikel madeni arama ve Kırma eleme tesisi için 31 bin hektarlık arazi içinde olup; bu alanda şimdi de kızıl geyik avına üstelik para karşılığında can avına çıkılmaktadır.

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği tarafından yürütmenin durdurulması için dilekçe verilmiş olunup Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği olarak da müdahil olacağımızı bildiririz.

Eskişehir Çevre Koruma Ve Geliştirme Derneği

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/kizil-geyiklere-kiymayin-efendiler-cinayetin-ihalesi-asla-olamaz/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 559 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)