script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Çevreyi kirleten tesisler / KOCAELİ’NDE TIP FAKÜLTESİ YANINA ÇÖP YAKMA TESİSİ !

KOCAELİ’NDE TIP FAKÜLTESİ YANINA ÇÖP YAKMA TESİSİ !

Posted on

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, meşhur Çenesuyu’nun kaynağına çöp yakma tesisi yapmak için harekete geçti. Senelerdir, İZAYDAŞ Atık Yakma Tesisi’nin çevre ve insan sağlığına etkilerinin tartışıldığı şehirde kirletici bir başka tesis için tercih edilen yer tartışmaya yol açtı.  Planlanan Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinin  yapılacağı yer aynı zamanda ormanlık Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin de yakınında. Tesisle ilgili ÇED süreci  8 Mart 2018′ de  başladı.

Hastanenin yanına kirletici tesis

Kocaeli Barış Gazetesi’nin haberine göre;  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin İzmit Orman Depo Alanı’na yapılacağı açıklanmıştı. Söz konusu projeyle ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ÇED sürecini başlatmak üzere Kocaeli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurdu. Müdürlük bugün ÇED sürecinin başladığını duyurdu. Müdürlüğün internet sitesinden yapılan duyuruda yer alan ÇED başvuru belgesinden alınan bilgilere göre; söz konusu çöp ya

kma tesisi Kocaeli Üniversitesinden yukarıda, Derince ve İzmit ilçe sınırları içerisinde inşa edilecek. Tesisin kurulacağı arazinin toplam büyüklüğü 204 bin 216 metrekare olacak. Tesisin 118 bin 871 metrekarelik kısmında depolama yapılacak, 73 bin 109 metrekarelik bir alanda ise çöp yakma kısmı inşa edilecek. Tesis etrafında 12 bin 236 metrekarelik bir yeşil alan da hazırlanacak. Bu alan tesisin sözde çevre zararını azaltacak. Söz konusu tesiste elektrik enerjisi de üretilecek. Tesis günde 2 bin 250 ton atık bertaraf edecek ve 35-40 megawaat enerji üretecek. Bu enerji yaklaşık 150 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılık geliyor. 24 saat boyunca vardiyalı kadrolarla çalışacak olan tesiste yakma sonucu ortaya çıkan cüruf için de özel bir depolama alanı olacak.

 

Arazi ağaçla kapı
ÇED incelemesi yapıldı
Harita görenleri şaşırtıyor
19Shares

1851total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 15 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top