Home / Haberler / Kozlu Sahili’ndeki tıbbi çöplüğün temizlenmesi çağrısı yaptı

Kozlu Sahili’ndeki tıbbi çöplüğün temizlenmesi çağrısı yaptı

Posted on
Paylaşın
Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Kozlu Sahili’nde yaşanan çevre felaketine dikkat çekti: Sahildeki suyla toprağa karışan tıbbi ve evsel atıklar doğayı ve canlı sağlığını tehdit ediyor.
 Deniz Yavuzyılmaz çöp yığınını gösterirken

Fotoğraf: Deniz Yavuzyılmaz

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz’ın geçtiğimiz yıl Meclis gündemine taşıdığı Zonguldak Kozlu Sahili’ndeki tıbbi ve evsel atık kirliliğinin konusunda hala bir adım atılmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın çevre felaketinden sorumlu olan kişileri bulma ve atıkları temizleme adına bir işlem yapmamasını eleştiren Yavuzyılmaz, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve belediyelerin neyi beklemekte olduğu Zonguldak halkına açıklanmalıdır” dedi.

Geçen yıl verdiği araştırma önergesinin kabul edilmediğini belirten Yavuzyılmaz, bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşme gerçekleştirdiğini aktardı. Tehlikenin boyutlarını birinci ağızdan bakana da anlatığını ifade eden Yavuzyılmaz, sahilde gün geçtikçe “çöp dağı” oluşmaya devam ettiğini dile getirdi.

“KAN TÜPLERİ, SERUMLAR ORTAYA SAÇILMIŞ DURUMDA”

Bölgede yaptığı incelemeleri anlatan Yavuzyılmaz,”Zonguldak Kozlu Sahili’nde tıbbi atık rezaleti yaşanmaya devam ediyor. Yetkililer hiç bir tedbir almadığı gibi halen denize sadece birkaç metre mesafede metrelerce yükseklikteki çöp dağıyla karşı karşıyayız. Evsel atıklara, tıbbi atıklar karışmış, kumsal boyunca şırıngalar, kan tüpleri, serumlar ortalığa saçılmış durumda” dedi.

“KARADENİZ’İN TÜM SAHİLLERİ TEHLİKE ALTINDA”

Bu kirliliğin sadece Kozlu Sahili ile sınırlı kalmadığını da belirten Yavuzyılmaz, mavi bayraklı Kapuz Plajı’nda ve Ilıksu Sahili’nde de atıkların devam ettiğini söyledi. Sahil boyunca ilerleyen çöp dağı sebebiyle Karadeniz’in tüm sahilleri tehlike altında olduğunu ifade eden Yavuzyılmaz, bu çöp dağının dalgalar tarafından aşındığı ve tehlikeli atıkların kumsala ve deniz suyuna karıştığını dile getirdi.

Yavuzyımaz, buraya profesyonel ekiplerin gönderilerek bir an önce imha ve bertaraf çalışmalarının yapılması gerektiğini vurguladı.Reklam

Bu da yetmezmiş gibi buraya millet bahçesi yapılmak istendiğini aktaran Yavuzyılmaz, “ Bu kadar tehlikeli bir alanı ortadan kaldırmadan, tıbbi atıkları imha etmeden üzerini örterek çöp dağının üzerine Millet Bahçesi yapmak isteniyor.

Hangi çağda, hangi yıldayız ki Zonguldak halkına reva görülen şu rezalete bakın. Sağlık açısından bu kadar tehlikeli bir alanın üzerine ailelerin, gençlerin ve çocukların buluşacağı, piknik yapacağı, oyun oynayacağı bir park yapmak demek bir salgına davetiye çıkarmaktır” diye konuştu.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/405391/chpli-deniz-yavuzyilmaz-kozlu-sahilindeki-tibbi-coplugun-temizlenmesi-cagrisi-yapti

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 467 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial