Home / Uncategorized / Metro, Gazi Mahallesi’nden neden geçmiyor?

Metro, Gazi Mahallesi’nden neden geçmiyor?

Posted on
Paylaşın
Gazi Mahallesi girişinde istayonu olması beklenen Kabataş Mahmutbey M7 metro hattı, Gazi Mahallesi’nden geçmeyecek. Üstelik, mahalleye çok yakın geçen hattan verilen istasyon da çok uzak.

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Gazi Mahallesi uzun yıllardır ulaşım sorunlarıyla boğuşuyor. Mahallenin girişinden geçmesi planlanan metro hattı bu sorunları bir nebze hafifletme konusunda umut oldu. Şubat 2014 yılında temeli atılan Kabataş Mahmutbey M7 metro hattının mahalleye uğramaması büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

Mahalleli, Su Deposu durağı olarak bilinen mahallenin girişine metro istasyonu verilmesine ‘Hiç yoktan iyidir’ diyerek teselli bulmuştu. Fakat bu istasyonun Gazi Mahallesi’ne komşu Yeşilpınar’a verildiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili Gazi Mahallesi Muhtarı Umit Doğan, CHP Belediye Meclis Üyesi Nevzat Altun ve mahalleliyle konuştuk.

“ULAŞIMIN RAHATLAR”

Metro yapımına başlandığı yıl, metronun Gazi Mahallesi’nden geçmesi talebiyle yetkililerle görüşmeye giden Nevzat Altun’a mahallede yapılan eylemler gerekçe gösterilmiş. “İster solcu isterse sağcı olsun ulaşım hakkı herkesin hakkıdır” diyen Altun yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Metro yapımı için görüşmelere gittiğimizde sorun olarak mahallede yapılan eylemler gösterildi. Bu nedenle metronun mahalleden geçmesine sıcak bakılmadı. ‘Haftada 3 gün eylem olan bir mahallede metro çalışması nasıl olacak’ gibi olumsuz cevaplar aldık. Ancak ücretsiz ringlerle 30 dakika aralıklarla metroya ulaşım sağlanacağı kararını verdiler. Bu öneriyi gerçekleştireceklerini ummadım.”

Bu olumsuzlukları İstanbul’un yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çözebileceğini düşünen Altun, “Artık yeni bir dönemdeyiz. O dönemde AKP vardı. Mahallede şimdi olaylar da yok. Yani gerekçeleri yok artık. İstenirse metroyu yer altından da yer üstünden de getirebilirler. Metronun gelmesi mahallelinin mağduriyetini azaltır ve biraz daha ulaşım konusunda rahatlamasını sağlar” dedi.

“ARAZİ UYGUN DEĞİL”

Yaklaşık bir ay önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Gazi Mahallesi Muhtarı Umit Doğan’a metro için arazi şartlarının müsait olmadığı söylenmiş. Yetkililer ayrıca, metro ile ilgili çalışma yapılacağını, biraz zamana ihtiyaç olduğunu söylemişler. Metro yapımıyla ilgili olumlu cevaplar aldıklarını söyleyen Doğan, “Gerekirse halkla beraber talebimizi daha geniş bir komisyon şeklinde ileteceğiz” dedi.

“BİZİM İÇİN BÜYÜK RAHATLIK”

Yedi yıldır mahallede yaşayan Seval Atar, metronun mahalle için çok büyük bir ihtiyaç olduğunu söyledi. İşe gidiş dönüş saatlerinde tıklım tıklım otobüslerde yolculuk ettiklerini belirten Atar, “Metro olursa otobüslerdeki yoğunluk azalır ve bizim için ulaşımda büyük bir rahatlık sağlanmış olur.

Birçok vatandaş Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosuna besleme hattı olarak Gazi Mahallesi-Cebeci uzatması yapılmasını istiyor” dedi.

Mahallede otobüs eksikliği olduğunu söyleyen Birgül Tanrıverdi ise, mahalleye metro gelirse otobüslerdeki yoğunluğun azalacağını daha rahat bir yolculuk yapacağını söyledi. İşe giderken çok kalabalık otobüslerde ayakta yolculuk yapmanın yorucu olduğunu söyledi.

Metro verilmemesinin sebebi olarak eylemlerin gösterilmesini gerçekçi bulmayan Tanrıverdi, muhalif kimliği nedeniyle insanların ulaşım hakkının gasbedilemeyeceğini belirtti.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/392034/metro-gazi-mahallesinden-neden-gecmiyor-

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 976 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)