Home / Haberler / Miting yasağına tepki: Yasaklar yaşamı savunmamıza engel olamayacak

Miting yasağına tepki: Yasaklar yaşamı savunmamıza engel olamayacak

Posted on
Paylaşın
Ankara’da “İklim krizine ve Ekolojik yıkıma dur diyoruz” başlığıyla gerçekleştirilecek mitingin yasaklanması pek çok ilde yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi.
Miting yasağına tepki: Yasaklar yaşamı savunmamıza engel olamayacak

Fotoğraf: Evrensel

Ankara’da “İklim krizine ve Ekolojik yıkıma dur diyoruz” başlığıyla düzenlenecek mitingin yasaklanması pek çok ilde gerçekleştirilen basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Ekoloji Birliği ve Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, birlikte düzenleyecekleri ekoloji mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını protesto etti. Basın toplantısında konuşan Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, mitinge bir gün kala alınan yasak kararının demokrasi ayıbı olduğunu belirterek, “Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır” dedi.

Ekoloji Birliği ve Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” sloganıyla yapacakları mitingin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını düzenledikleri basın toplantısıyla protesto etti. Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Ekoloji Birliği’ni oluşturan çok sayıda ekoloji örgütünün yanı sıra, KESK, DİSK, TMMOB, TTB yönetici, üyeleri Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

‘ANKARA’YA BİRLİKTE MÜCADELEYİ İLAN ETMEYE GELİYORDUK’

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, yaşamı savunma mücadelesine getirilen antidemokratik yasaklama kararını protesto ettiklerini söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelmeye hazırlanırken mitinge bir gün kala alınan yasak kararının demokrasi ayıbı olduğunu kaydeden Doğan, “Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır.

İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana, soyguna daha gür sesle ‘Dur’ demeye devam edeceğiz” dedi. Mitingin gerçekleşmesi halinde dile getirecekleri talepleri paylaşan Doğan şöyle konuştu:

“Ankara’ya ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları ve toplumun tüm kesimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik hakları için birlikte mücadele edeceğimizi ilan etmeye, kapitalist sistemin doğayı, yaşam alanlarımızı ve emeğimizi pazar haline getirmesine ve sömürmesine ‘Hayır’ demeye,

havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleten, doğayı ve yaşamımızı tehlikeye atan nükleer ve termik santrallere, altın madenlerine, HES’lere, RES’lere, JES’lere, termik, nükleer ve biokütle santrallerine, balık çiftliklerine, endüstriyel tarıma, kirli sanayiye, taş ocaklarına, çılgın mega projelere, betonlaşmaya, SİT alanlarının yok edilmesine ‘Dur’ demeye geliyorduk.”

‘YAPILMASI GEREKEN YASAL DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATACAKTIK’

Birliğin Eş Sözcüsü Coşkun Özbıçak, yasaklanan mitingi yaşamın savunulması için yasal değişikliklerin neler olması gerektiğine dikkat çekmek için de düzenlediklerini söyledi.

Özbıçak, halkın onayı olmayan hiçbir projenin uygulanmamasının gerektiğini vurgulayarak, “Bu projelerin ve çalışmaların önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesini ve mücadelenin önündeki engellerin, kısıtlama ve yasakların kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

İZMİR’DEN MÜCADELE ÇAĞRISI

Fotoğraf: Evrensel

İzmir’de Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İKK, İzmir Tabip Odası Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Basın açıklamasını okuyan Hüsnü Dilli “Anayasanın herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.

Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir, diyen 56.maddesine ve özgür irademize dayanarak mitinge bir gün kala alınan bu kararı demokratik bir hakkın engellenmesi olarak görüyor ve kınıyoruz” diyerek yasaklama kararına tepki gösterdi.

Dilli, iklim krizine, ekolojiik yıkıma, yer altı ve yer üstü varlıkların talanına dur demeye devam edeceklerini söyleyerek, “Tüm yurttaşlarımızı bu demokratik mücadelede, yaşam ve doğa mücadelesinde yer almaya çağırıyoruz” dedi.

ADANA: RANTÇI YAĞMACI POLİTİKALARA KARŞI MÜCADELE SÜRECEK
Fotoğraf: Evrensel

Ankara Valiliğinin yasaklama kararı Adana’da da protesto edildi. Adana Çevre Plarformu ve İHD Çevre Komisyonunun düzenlediği basın açıklaması Abidin Dino Parkı’nda gerçekleştirildi. Platform adına basın metnini okuyan Yaşar Gökoğlu, rant için, kendi çıkarları için doğayı yağmalayan, hayatı bütün canlılar için yaşanmaz kılan şirketlere her şeyin serbest olduğunu,

yurttaşların buna karşı çıkmasının ise yasak olduğunu ifade etti. Gökoğlu, Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı gasbeden, bizi ekolojik çöküşe götüren rantçı ve yağmacı politikalara karşı ağacımızı, suyumuzu, havamızı, toprağımızı, denizlerimizi koruma mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

AYÇEP: ANKARA VALİLİĞİNİN KARARI HUKUKSUZDUR!
Fotoğraf: Evrensel

Aydın Çevre ve Kültür Platformu da yasak kararını protesto etti. AYÇEP Yönetim Kurulu Üyesi Hicran Danışman “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyor ve bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır” dedi.

MERSİN: YASAKÇI TUTUM İŞÇİLERE DÖNÜK MÜDAHALEDE DE GÖRÜNÜYOR
Fotoğraf: Evrensel

NKP Mersin Şubesi de miting yasağını basın açıklaması ile protesto etti. Çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı açıklamayı NKP Yürütme Kurulu üyesi Osman Koçak okudu. Koçak, iktidarın yasakçı anlayışının kendisini Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da gösterdiğini belirtti. Koçak, “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz.

Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

URFA

Fotoğraf: Urfa Barosu

Ekoloji Birliği’nin mitingine dönük yasaklama kararına Urfa Barosu da basın toplantısı düzenleyerek destek verdi.

KAYNAK : (HABER MERKEZİ)https://www.evrensel.net/haber/389618/miting-yasagina-tepki-yasaklar-yasami-savunmamiza-engel-olamayacak

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 973 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial