Home / Ormanlar ve Yeşil Alanlar

Ormanlar ve Yeşil Alanlar

 

 


 

 

TAŞ KAFALI ADAMLAR

 

3.köprü gündeme gelmesiyle birlikte hemen ardından en önemli sorun olan taş ocakları da ortaya çıkmıştı,elimizde belgeler ve planlar la gerek basında gerekse sözde çevreci geçinen gurupların toplantılarında  belge ve bilgileri paylaştım.

Zekeriya köy de  bir toplantı da yapılan toplantıların birinde bana bu bilgileri nereden alıyorsunuz ne kadar doğru diye gerzekler bile oldu,Kilyos da çevreci

olduğunu her fırsatta dile getiren bir   hanım da bu belgelerin başka birilerinin paylaşılması başka taş ocaklarının işine yarayacağını bile söyledi.

 

Aradan sadece 3 yıl geçti şu sıralar 3.köprü nin yolları değil ormanın çeşitli yerlerine peş peşe açılmakta olan taş ocakları gündeme gelmeye başladı ama çok geç kalındı ,olan oldu görülen yolların bir kısmı o taş ocaklarından çıkan agreğa ile yapıldı bile.

 

Bizim insanımızda güvensizliğin yanı sıra,anlatılanları  2 yıl sonra anlamak gibi bir hastalık da var,hemen her konuda kamuoyunu yakından ilgilendiren bir konuyu istediğiniz kadar anlatın ,ne zaman sona gelinse o zaman anlaşılıyor mesele.

 

Bodrum da bir otel yapılmak isteniyordu buna aynı PİNA yarımadasında MNG  Holding in benzeri demek mümkündür.Oteller bitti birileri orta çıktı eline kazmayı aldı otelin önünde bu oteli yıkalım diye feryat etmeye başladılar,oysa inşaat gözlerinin önündeydi.

 

İzmir Urla da usulsüz yapılan binaları yıkamayan belediye ,bu kez ufak çapta binalar usulsüz diye yıkıverdi,aslında amaç iş yapmak değil Şov yapmak olunca bu tür olaylar yaşanıyor ne yazık ki.

 

İnsanlarımızın önem arz eden olayları bu  kadar geç idrak ediyor olmasının temel nedeni ,betonlaşmaya olan özenti ve beton binalar içinde yaşıyor olmaktan kaynaklanıyor,Beton binalara baka baka düşünme yetisini kaybedenler kısmen Beton gibi daha sonra Taş gibi düşünmeye başlıyor ,sonuç olarak bundan en çok zararı ise elde kalan bir avuç  DOĞAL alan kalıyor.

 

 

TOKİ ORMANLARIMIZDAN ELLERİNİ ÇEK

TOKİ ŞİMDİ DE SARIYERDEKİ ORMANLARIMIZA GÖZ KOYDU.

İstanbul İli, Sarıyer ilçesi, Zekeriya Devlet ormanı Orman Bakanlığının görüşü alınmadan ve 2B Yasasına göre orman alanından çıkarılmadan TOKİ ye verilmek üzere kamulaştırılmıştır.

Tamamen ormanlık alan olan ve yüz binlerce ağacın kesileceği yer için TOKİ Televizyonlarda pür telaş her dakika reklamları yayınlanan siyah kalem firmasıyla sözde KÖY evi yapmak için anlaşmıştır.

Bölge halkı ve Sivil Toplum Kuruluşları bu yanlış ve Doğal varlıklarımız, ağaçlarımız için tehlikeli gelişmeye itiraz ederek dava açmışlardır.

İstanbul Şehir Plancıları odası İdare Mahkemesine Yürütmeyi Durdurma Davası açmış ve davayı kazanmıştır.

Bu konuda Danıştay’a görüş veren uzman Bilirkişi Heyeti ise yaptığı incelemeler sonucunda; Zekeriya Devlet Ormanının 1938 yılındaki sınırları ile Bahçeköy Devlet Orman İşletmesine bırakılması, eskiden işlenmiş tarlalarında (Tapuları geçerli ise ) Kamulaştırma amacı ortadan kalktığına göre sahiplerine iade edilmesi gerekmektedir.Şeklinde rapor vermiştir.

Tüm bu yasal zorunluluklar,mahkeme kararları ve kamuoyunun tepkilerine kulak tıkayan TOKİ+SİYAH KALEM ortaklığı küresel ısınmanın bu kadar hızlı ve ağır tablolar yaratarak kötü etkilerine rağmen yandaş televizyonlar’da gece gündüz adeta beyin yıkama bombardımanına devam etmektedirler. Üstelik utanmadan insanların Yeşil içinde yaşama,doğal hayat sevgisi ve köy özlemini acımasızca kullanarak.

Oysaki küresel ısınmaya karşı en önemli çözümlerden birisi ağaçtır. Mevcut ağaçlarımızın hiç kesilmemesi,tam aksine her boş alana süratle fidan dikilmesi geleceğimiz açısından hayati bir önem taşımaktadır.

Gözleri dönmüş olarak kamu malları ve ağaçlık alanlar üzerinden zengin olmaya çok kararlı olan bu kanun,kural tanımaz haramzade anlayışı protesto ediyoruz ve tüm İstanbullulara sesleniyoruz bu proje, bir Orman alanı ve ağaç katliamıdır.

Köy evi yada yaşamı adı altında göz boyamalarına izin vermeyin ve buradan asla daire almayın diyoruz.

ORMANLARIMIZ VE YEŞİL ALANLARIMIZ YANDAŞLARIN KÖŞE DÖNEME ARACI DEĞİLDİR.

ORMAN AĞAÇLARI KESİLİP, ORMANLAR OYULARAK “KÖY EVİ” YAPILAMAZ.

TOKİ VE SİYAH KALEM FİRMASINI KINIYOR VE PROTESTO EDİYORUZ.

 

 

 

 

 

 

[vc_row css=”.vc_custom_1490845927033{padding-bottom: 110px !important;}”][vc_column][event_grid columns=”3″ show_pagination=”1″ posts_per_page=”6″ show_title=”1″ show_donation_money=”1″][/vc_column][/vc_row]

 

Total Page Visits: 1127 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)