Home / Haberler / Özel ağaçlandırma yapmak için 2 milyon dekarlık başvuru!

Özel ağaçlandırma yapmak için 2 milyon dekarlık başvuru!

Posted on
Paylaşın
Pin Share

Bakan Pakdemirli’nin bir soru önergesine verdiği yanıta göre özel ağaçlandırma yapmak için Türkiye genelinde 61 ilde toplam 21 bin kişi başvuruda bulundu. Toplam 2 milyon dekardan fazla arazi için yapılan başvuruların dörtte biri Antalya’da gerçekleşti.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in soru önergesine verilen yanıta göre, 61 ilde yapılan başvuru sayısı toplamda 21 bin 293 adet olurken, sadece Antalya’da 5 bin 451başvuru gerçekleştiği ortaya çıktı.

“Eğer bu başvurular kıyılara uzanan orman sahalarını kapsıyorsa, kıyılar tehdit altında demektir” görüşünü dile getiren Özer, önergenin yanıtında başvurulardan kaçının kabul edildiğine dair bir bilgi verilmediğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği kapsamında 2020 yılı Nisan ayında 220.705 hektarlık alanda 21.293 adet başvuru yapıldığı açıklandı.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine verilen yanıtta, 23 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik kapsamında 2020 yılı Nisan ayına ait alınmış olan özel ağaçlandırma ve özel imar ihya başvurusunun toplamda 220 bin 705 hektarlık alanı kapsadığı açıklandı.

‘ANTALYA’DA 5 BİNDEN FAZLA BAŞVURU, KIYILAR TEHDİT ALTINDA’

CHP’li Özer’in soru önergesine verilen yanıta göre, 61 ilde yapılan başvuru sayısı toplamda 21 bin 293 adet olurken, sadece Antalya’da 5 bin 451 başvuru gerçekleşti.

Soru önergesine verilen yanıtta, yapılan özel ağaçlandırma başvurularının kaç tanesinin kabul edildiğine dair bir bilgi verilmediğini dile getiren Özer, “Görülüyor ki başvuruların 4’e 1’i Antalya’da. Eğer bu başvurular kıyılara uzanan orman sahalarını kapsıyorsa, kıyılar tehdit altında demektir” diye konuştu.

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Yazır köyünde yapılan bir özel ağaçlandırma uygulaması sırasında yaklaşık 20 yaşındaki çam ağaçları yok edildi.

AĞAÇLANDIRMA İŞİ NEDEN ÖZEL KİŞİLERE VERİLİYOR

Tartışılan yönetmelik ve yapılan başvurulara yönelik verilen yanıtlara ilişkin değerlendirmede bulunan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Eğer birtakım kişi veya şirketlere binlerce hektar alan veriliyorsa, OGM işini yani ağaçlandırma çalışmalarını başarıyla yapamıyor demektir. Yok, eğer OGM işini başarıyla yapıyorsa, o zaman kiralamaların olmaması gerekir.

OGM’ye rağmen, üstelik 49 yıla kadar birilerine özel ağaçlandırma izni veriliyorsa da, buna peşkeş diyenlere kimsenin kızmaması gerekir. Belli ki bu yönetmelikle birilerine fırsat yaratılıyor. Yönetmeliğe göre ağaçlandırma izni verilen alanların üçüncü kişilere devredilebilmesi için 3 yıl geçmesi gerekiyor ama yeni bir düzenlemeyle buraların ağaçlandırma kapsamından çıkarılmayacağının garantisi yok!” ifadelerini kullandı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: ‘DENİZDEN 2 BİN METRE MESAFEDE VERİLİYOR’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, söz konusu soru önergesinde yer alan kıyı bölgelerdeki ormanlık alanların pazarlandığı iddialarına ilişkin şu ifadelere yer verdi:

Yürürlükteki mevzuat gereğince deniz kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak 2000 metrelik mesafe içinde bulunan yerler ile tabii göl kışı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak 500 metrelik mesafe içinde bulunan yerler özel ağaçlandırma ve özel imar ihya çalışmalarına konu edilmemektedir.”

Antalya Gündoğmuş Kayabükü köyünde maki örtüsünün sökülmesinin ardından dikilen ceviz fidanları büyümekte zorlanıyor.

TARIM ORMAN-İŞ SENDİKASI YÖNETMELİĞİN İPTALİNİ İSTİYOR

Tarım Orman-İş Sendikası ve Türkiye Ormancılar Derneği’nin ormanların yıkımına yol açacağı için iptalini istedikleri Özel Ağaçlandırma Yönetmeliğine göre Nisan ve Eylül aylarında olmak üzere yılda iki kez başvuru alınıyor.

Nisan’da yapılan ve Antalya, Kahramanmaraş ve İzmir başta olmak üzere 61 ilde gerçekleşen başvuruların değerlendirmeleri henüz tamamlanmadı. İkinci başvurular ise bu ay içinde alınacak.

KAYNAK : https://odatv4.com/deniz-manzarali-orman-yagmasina-21-bin-basvuru-19062020.html

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top