Home / Haberler / Petrol devi davayı kaybetti, Shell karbon emisyonlarını yüzde 45 düşürmekle yükümlü

Petrol devi davayı kaybetti, Shell karbon emisyonlarını yüzde 45 düşürmekle yükümlü

Posted on
Paylaşın

Devran döndü, sonunda beklenmeyen oldu. Petrol devleri değişiyor! Daha doğrusu değişmek zorunda kalıyor.

Hollanda’da Friends of the Earth sivil toplum kuruluşu ile 17.000 üzerinde davacının açtığı dava sonucunda, dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Shell 2030 yılına kadar küresel karbon emisyonlarını %45 oranında düşürmek zorunda kalacak. Bu karar için alınacak baz yıl ise 2019 seviyesindeki küresel emisyon seviyeleri.

Mahkeme Hollanda hukukuna göre, Shell’in bilerek dünyayı kirlettiğini ama bu sorunu azaltmak veya ortadan kaldırmak için yeterli adımları atmadığı ve bunun hukuğa aykırı olduğu kararına vardı.

Ayrıca mahkeme Shell şirketinin sürdürülebilirlik politikalarını yeterince somut bulmadığını da belirtti. Pek çok petrol devi gibi, yenilenebilir enerji reklamlarıyla yeşil badana yapan Shell artık değişmek zorunda kalacak. Tüm dünyayı sarsan bu karar, çevreyi kirleten çokuluslu şirketler ve enerji dünyası için ne gibi yükümlülükler ve değişiklikler getirecek merakla bekleniyor.

Dünyanın gezegeni en çok kirleten 8inci şirketi olarak bilinen Shell ise bu karara karşı çıkacağını belirtmiş durumda. Ancak Shell’in ürünleri ve aktiviteleri her yıl küresel emisyonların %1’ini oluşturuyor. Karar karşısında hayal kırıklığı yaşayan Shell yöneticileri, şirketin hızla yenilenebilir enerji ve alternatif temiz enerjilere yatırım yapacağını açıkladılar.

Dünyanın diğer petrol devleri bu karar karşısında ne yapıyor?

Dünyanın 4. en çok kirleten petrol şirketi Exxon’da ise hiç beklenmedik bir gelişme oldu. Yönetim kurulundaki aktivist yatırımcılar, iklim değişikliğine karşı gelen bu şirketin kaderini değiştirecek bir girişimde bulundular. Yıllık yatırımcı toplantısında, şirketin hisselerinin sadece 0.02%sine ship olan Engine No 1 isimli fon, petrol devinin yönetim kurulunda en az 2 hatrı sayılır yatırımcı ekledi.

Aktivist yatırımcı şirket Exxon’un “temiz enerji kaynağına geçmesi için elle tutulur bir planı olmadığını savunarak” petrol devine adete kafa tutmuştu. Exxon’un yönetim kurulu nasıl değişir, bu henüz bilinmemekle beraber taşların yerinden oynadığı kesin.

Kaynak: Financial Times (Climate activists hail breakthrough victories over Exxon and Shell) & Guardian (Court orders Royal Dutch Shell to cut carbon emissions by 45% by 2030-https://www.yesilist.com/petrol-devi-davayi-kaybetti-shell-karbon-emisyonlarini-yuzde-45-dusurmekle-yukumlu/

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 197 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)