Home / Haberler / Rize Güneysu’da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Rize Güneysu’da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Posted on
Paylaşın
Rize’de halkın Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine şikayet edip durdurttuğu hukuksuz HES projesi yeniden başladı.
Rize Güneysu Gürgen köyünde Baro Enerji adlı şirketin hukuksuz şekilde yapmaya çalıştığı HES projesine köylüler karşı çıkıyor.

Fotoğraf: Evrensel (Arşiv)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu’ya “Yol yapıyoruz” diye başlayıp HES (hidroelektrik santral) borusu döşeyen şirket, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) şikayet edildi. Şikayet üzerine inşaat durduruldu. Ancak şirket, kısa sürede “izin alıp” HES çalışmasına tekrar başladı. İzinlere inanmayıp iş makinelerinin çalışmalarını önlemeye çalışan halka jandarma müdahale etti.

Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korunma Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Yedi aydır kaçak çalışan ve CİMER tarafından da tescillenen bu hukuksuzluk karşısında şirket hukuksuzluklarına devam ediyor. Yedi aydır alamadıkları izinleri ‘İki günde aldık’ diyerek vatandaşı kandırmaya devam ediyorlar” denildi.

“7 AYDIR ALAMADIKLARI İZİNLERİ 2 GÜNDE NASIL ALMIŞLAR”

Gürgen köyü halkı, şirketin yeniden çalışmalara başlamasının hukuksuzluk olduğunu ifade ederek “Yedi aydır izin alamayanlar iki günde nasıl izin almışlar? Bu şirketin arkasındaki karanlık güç kim” diye tepki gösterdi.

Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korunma Derneği, yaşananlarla ilgili açıklama yaptı ve Baro Enerji adlı şirketin hukuksuzluğa devam ettiğini belirtti.

Açıklamada “Projenin CİMER ve DSİ Bölge Müdürlüğü tarafindan ivedilikle durdurulması isteminin sebebi çalışma izinlerinin olmaması ve yer tahsisi yapılmamış olmasıydı. Şimdi ilgili kurumlara soruyoruz: Yer ölçümleri dahil tüm izinlerin alınması altı ay sürer. İki günde bu hukuksuz izinleri kim, nasıl verdi” ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/397996/rize-guneysuda-hukuksuz-hes-insaati-tam-gaz-devam-ediyor

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 582 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial