Home / Haberler / SİNOP’TA ÇED TOPLANTISINA ALINMAYAN HALK ÜZERİNE BİR DE ‘NÜKLEER DAYAK’ YEDİ (GÖRÜNTÜLÜ)

SİNOP’TA ÇED TOPLANTISINA ALINMAYAN HALK ÜZERİNE BİR DE ‘NÜKLEER DAYAK’ YEDİ (GÖRÜNTÜLÜ)

Posted on
Paylaşın

 

Sinop’ta Akliman Tabiatı Koruma Alanında kurulacak nükleer santral için gerçekleştirilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Halkın Katılımı Toplantısı yapılan müdahalelerle Türkiye’nin çevre tarihine kara bir gün olarak geçti. İktidarın, Japon Mitsubishi Heavy Industries (MHE) Itochu Corp. ve Fransız şirketi GDF Suez yaptığı 22 milyar dolarlık bir bedelle ihale edilen santral için kendi vatandaşını kırdı geçirdi.

 

Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli salonunda düzenlenen ÇED toplantısına katılmak için gelenler hava alanı kavşağında oluşturulan güvenlik noktasında kimlikleri toplantı. Tek tek GBT incelemesi yapıldı. Daha sonra salonun bulunduğu tabiat harikası Akliman Mevkinde de mekana yaklaşık 500 metre kala yol polis tarafından tekrar kesildi.

 

HALKIN KATILIMI TOPLANTISINA HALK ALINMADI

Her şeye rağmen Toplantı salonuna ulaşan duyarlı vatandaşları yeni bir sürpriz daha bekliyordu. Salonda boş koltuklar olmasına rağmen örneklerine son zamanlarda sıkça rastlanıldığı gibi sadece belirlenen kişiler içeri alındı. Bunun üzerine içeri alınmayan Sinop Valiliğine içeri alınmadıklarına dair dilekçe vermek istedi. Diyojen Heykeli’nden başlayan bir yürüyüşle yüzlerce kişi Vilayet Binasına yöneldi. Polis 500’er metre arayla iki barikat kurarak geçişlere izin vermedi.

 

Sakarya Caddesi istikametinden gelen duyarlı vatandaşlar polis engelini aşınca arbede yaşandı. Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu gruba cop, biber gazıyla müdahale edildi. Orantısız müdahalede dramatik sahneler yaşandı. Sert müdahalenin ardından CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Vali Hasan İpek ile görüşmek üzere makama çıktı. Grup adına temsilciler de şikayet dilekçelerini savcılığa teslim etti.

 

Duyarlı vatandaşlar; “Nükleer santral istemiyoruz”,  “Sinop, Çernobil olmayacak”, “Nükleere karşı yaşasın hayat”, “Nükleere karşı omuz omuza”, “Susma haykır, nükleere hayır”, “Nükler santral ölüm demektir”, “Vali uyuma şehrine sahip çık” gibi sloganlar attı.

 

BUZUL ÇAĞINDAN MİRAS 

Nükleer Santral kurulmak istenen Akliman Yöresi, Hamsilos Koyu, Sarıkum Gölü tabiatı koruma alanı. Son buzul çağında oluşan fiyort adı verilen coğrafi bir oluşumu bulunan Akliman bu yönüyle önemli bulunuyor. Her yıl on binlerce turist bölgeyi ziyaret ediyor. 

 

SİNOP’TAKİ NÜKLEER DAYAKTAN GÖRÜNTÜLER

 

 

Paylaşın
Total Page Visits: 3937 - Today Page Visits: 4

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial