script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / SİT ALANI OLAN OVAYA TERMİK SANTRAL İZNİ !

SİT ALANI OLAN OVAYA TERMİK SANTRAL İZNİ !

Posted on

Trakya’nın verimli tarım topraklarında artarda verilen kömürlü termik santraller tarımsal üretimi ve su kaynaklarını tehdit ediyor. 31 Mart 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal sit ilan edilerek koruma altına alınan ovalardan biri olan Kırklareli Ovası’nın tam ortasında kömürlü termik santral kurulmak isteniyor.

 

 

3 Ağustos tarihinde yöre halkını bilgilendirmek amacıyla ÇED toplantısı düzenleneceği açıklanan projeyle ilgili bir açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “Santralin kurulacağı alandaki vertisol topraklarda, çiftçinin deyimiyle kara kepir topraklarda yetiştirilen buğdayın verimi Anadolu’dan 4 kat fazla. Ova’da tarhana yapımında kullanılan özel biber ve domatesler atadan kalma tohumlarla yetiştiriliyor. Ova meyve ve sebze cenneti. Santralde bir saatte 358 ton, bir yılda 2,5 milyon ton kömür yakılacak.

Santralin ekonomik ömrü olan 35 yıllık çalışma süresince yaklaşık 88 milyon ton kömür yakılacak. 35 yıl sonunda yaklaşık 6 milyon ton kül çevreye yayılacak. İçerisindeki ağır metaller toprak ve su kaynaklarını kirletecek” ifadelerini kullandı.

‘SANTRALDEN BİR SAATTE 72 TON KÜL ÇIKACAK’

Termik santraldeki yanma sonucu atmosfere karışacak gazların, Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine asit yağmuru olarak döneceğine işaret eden Atalık, verim ve kalitenin de olumsuz etkileneceğini belirterek, “Ürünün tadını ve görünüşünü bozacak. Tesisten bir saatte 72 ton, bir yılda 500 bin ton, 35 yılda 17,5 milyon ton kül çıkacak. Santralin bacasından ve depolama sahasından 35 yıl sonunda yaklaşık 6 milyon ton kül çevreye yayılacak. İçerisindeki ağır metaller toprak ve su kaynaklarını kirletecek. Gıdalarımız içerisinde bize kadar ulaşacak ağır metaller kansere kadar sağlığımızı bozacak” görüşünü dile getirdi.

‘OVANIN İHTİYACI OLAN SUYU TERMİK SANTRAL KULLANACAK’

Yapılması planlanan termik santralin bir saatte 120 ton, bir günde yaklaşık 3 bin ton ve bir yılda ise 840 bin ton su kullanacağını kaydeden Atalık, şöyle konuştu:

“Civardaki yüzey su kaynaklarından ihtiyacın karşılanması olanaklı görünmüyor. İhtiyaç, açılan sondajlarla yeraltı su kaynaklarından sağlanacak. İklim değişikliği nedeniyle miktarı azalan ve kirliliği artan yüzey su kaynaklarına karşı yeraltı sularımız stratejik, korunması ve temiz bir

şekilde muhafaza edilmesi gereken kaynaklardır. Bu stratejik kaynak termik santral tarafından kullanıldıkça ovanın suya olan ihtiyacı artmaya ve verimini kaybetmeye başlayacak.”

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/358042/sit-alani-olan-ovaya-termik-santral-izni-YUSUF YAVUZ

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

39Shares

681total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + nineteen =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top