Home / Kent Suçları / SİYASİ PARTİLERİN ÇEVRE KARNESİ

SİYASİ PARTİLERİN ÇEVRE KARNESİ

Posted on
Paylaşın

 

Cumhuriyet Tarihinden bugüne kurulmuş olan partilerin çevre korumacılığı konusunda yaptığı çalışmaların yok denecek kadar az olduğunu hatırlatmak gerekir.
Yakın zamana kadar Doğa ve Çevre korumacılığını secim programlarına alan siyasi partilerin, özellikle belediye seçimlerinden sonra, kazandıkları belediyelerde bu programa sadık kalmadıklarına tanık olmaktayız.
Doğa ve Çevre korumacılığı konularında özelikle başta İstanbul olmak üzere Seçmenlerin gözünün içine bakılarak Doğa ve Çevre Korumacılığı konusunda yağma yaşanmaktadır.

Rant kavgasında paylaşım yapılamayınca Siyasi Partiler birbirilerini suçlayarak en çevreci olduklarını iddia etsellerde hiç birinin birbirinden farkı yok aslında.
İstanbul da yukarı gökyüzüne çıkan gök delenlerin sayısının iktidar partisi döneminde arttığı nı iddia eden Muhalefet partisine baktığımızda söz konusu beton yığınlarının kendi iktidar oldukları belediye sınırları içinde olduklarını görmekteyiz.
İktidar partisine bağlı Bakanlığın ruhsat verdiği Büyükşehir Belediye Meclisinden geçtiği söylenerek aklanma çabaları inandırıcı olmamaktadır, çünkü nihai Ruhsat verici İlçe Belediyeleri olduğunu bütün bürokrasi çevreleri iyi bilmektedir.
İktidar partisi başta kamuya ait yeşil alanları imara açarak doğa ve çevreye zarar vermekte yeni rant mekanları açmakta olduğu bir gerçek olmasına rağmen, Muhalefet Partilerine ait Belediyelerde kendi ilçelerinde kamu yada şahıs arazilerin önce kamulaştırmakta daha sonra bundan vazgeçerek imara açtığını yüzlerce kez hep birlikte gördük.
KENT KONSEYLERİ BELEDİYELERİN ARKA BAHÇESİ OLDU
Muhalefet partilerine ait bazı belediyeler ise diğer partinin yaptıklarına karşı çevrecileri ve kent konseylerini eylemsel tavırda bulunmaya teşvik ederken, aslında kendilerinin yaptığı yanlışları gizleme yi amaçlamaktadır.

İktidar Partisi bazı Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarının çok uzun süredir Başkanlık yapmasına tepki koyarak yeni bir kanun teklifi Hazırlarken, diğer taraftan çok uzun süredir iktidar olan Belediye Başkanları için sesiz kalması samimi olmadıklarını göstermektedir.
Muhalefet parti Belediye Başkanlığı, Büyük Şehir Belediyesinin kararlarına bazen meclislerinde destek verirken, daha sonra ne hikmetse bu kararın tersi davranıp bu kez eylem ve etkinlikler yaparak karşı duruş sergilediklerini görüyoruz.
Bu yazıyı kaleme alırken belki yanlıştan dönerler düşüncesiyle Parti ismi ve Belediye ismi vermemeye özen göstermek istemedim, Ancak Biliyorum ki seçimlere bir yıl kala Doğa ve Çevre korumacılığı edebiyatı tam gaz başlayarak arkadan dolanmaya devam edeceklerdir.
İSTANBUL ÇEVRE KONSEYİ KURUCUSU
VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

Paylaşın
Total Page Visits: 8541 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial