script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / SOLUCAN MÜHENDİSLERİ!

SOLUCAN MÜHENDİSLERİ!

Posted on
Ankara Polatlı Toydemir Köyünde yaşayan, eğitim için uzun süre köylerinden uzak kalan gençler eğitimlerini tamamlayarak  tekrar köylerine dönerek organik solucan gübreciciliği işine girdiler.
Makine mühendisi İbrahim Temizbaş öncülüğünde İnşaat Mühendisi Mustafa Öner,Elektronik Mühendisi Alper Öner kafa kafaya verip 4 yıl önce tarımda hayli verim getiren Solucan Gübresi işine girmişler.
ilk başta 3 kişi ile başlayan yatırımları günümüzde 20 kişinin birlikte çalıştığı ve kendi ARGE lerini geliştirerek devam ederek yaşadıkları köyde örnek olmaya devam ediyorlar.
Ülkemizde eğitimli çok sayıda genç insanın işsizlik çektiğini gören İbrahim Temizbaş kendi köyünde ve arazilerinde hayvancılıkla uğraşan babasının da desteği ile bir köyün kalkınmasına öncülük edebilecek iş kurarak huzurlu ve sakin bir hayatı seçerek ,yine akraba olan diğer mühendis Mustafa ve Alper Öner le çalışmalarını sürdürürken ,üretikleri solucan gübresi ile ufak çapta  tarım işine de el atmışlar.
İbrahim Temizbaş köylerinde az da olsa imkanları olan genç arkadaşların aile dayanışmasını eğitimle birleştirip Ülkemizde köylerde yeni ve kalıcı projelerle köylerin kalkınmasında rol oynayabileceklerini ve işsizlik sorununa ‘yeni çağ tarım’ alternatifleriyle  30 yıl içinde çözülebileceğini ifade ederken,Kendi uyguladıkları proje için hiç bir yerden destek almadıklarını kendi öz kaynakları ile bu işi başardıklarını ifade etti.
11Shares

2924total visits,6visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 13 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top