Home / Haberler / Son 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldi

Son 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldi

Posted on
Paylaşın
Pin Share
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 1,5 yıl içinde ülkede 3 bin 720 orman yangını meydana geldiğini bildirdi.
Gece ormandan yükselen alevler.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldiğini bildirdi. Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadele eden hava araçlarının kiralamalarında günlük garanti uçuş sisteminin uygulandığı yönündeki iddiaları da doğruladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına, orman yangınları ve bu yangınlarda kullanılan müdahale yöntemlerinin detaylarıyla açıklanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, önergesinde, “Ülkemizde son 2 yıl içinde meydana gelen orman yangını sayısı kaçtır” ve “Ülkemizde yangın söndürme helikopterleri ihalesi ile ihaleyi alan şirkete, her helikopter için 1,5 saat uçuş garantisi verildiği iddiaları doğru mudur” sorularını yöneltti.

3 BİN 720 ORMAN YANGINI!

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son iki yılı kapsayan 1 Ocak 2019-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında ülke genelinde 3 bin 720 orman yangını meydana geldiğini açıkladı.

GÜNLÜK GARANTİLİ UÇUŞ SİSTEMİ

Orman yangınlarıyla mücadele görev yapan hava araçları kiralamalarında günlük garanti uçuş saati sistemi uygulandığını belirten Bakan Pakdemirli, “Hava aracı sahipleri tarafından miktarı belli olmayan bir iş için fiyat belirlenmesi mümkün olamayacağı için, günlük garanti uçuş saati uygulanmaktadır.

Sözleşme süresi sonunda toplam uçuş miktarı havuz olarak değerlendirilmektedir. Bakanlığımız tarafından yapılan hava aracı kiralama ihalelerinin hepsi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre yapılmaktadır” dedi.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/411742/son-1-5-yilda-3-bin-720-orman-yangini-meydana-geldi

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top