Home / Haberler / Tamamen kendi kendine yeten dünyanın ilk akıllı orman şehri

Tamamen kendi kendine yeten dünyanın ilk akıllı orman şehri

Posted on
Paylaşın

Sürdürülebilir Orman Şehri, etrafına kurulacak bir güneş paneli ve tarım alanı kuşağıyla ihtiyacı olan yiyecek ve enerjiyi üretecek.

Tamamen kendi kendine yeten dünyanın ilk akıllı orman şehri

İtalyan mimarlık firması Stefano Boeri Architetti, Meksika‘nınCancun kentinde akıllı ve sürdürülebilir bir şehir planlaması için model olacak bir Orman Şehri / Forest City tasarladı.

Şu anda kum ocağı olarak kullanılan 557 hektarlık bir alanın yeniden ele alındığı Akıllı Orman Şehir projesi ile tamamen yiyecek ve enerji bakımından kendi kendine yeterli olacak karma kullanımlı bir gelişme yaratılacaktır.

130 bin kişinin yaşaması planlanan şehirde, 400 farklı türden 7.5 milyon bitki ile oluşturulan 400 hektarlık yeşil alan bulunacaktır.

Kişi başına 2.3 ağaç oranı sağlayan 260 bin ağaç dikileceği yeşil alanlardaki bitki örtüsünün geri kalanı ise çoğunlukla çalılar, yeşil çatılar ve dikey bahçelerden oluşacaktır. Yeşil alanların miktarı ile bina ayak izi arasındaki denge sağlanan şehir, yılda 116 bin ton karbondioksiti emecektir.

Tamamen kendi kendine yeten dünyanın ilk akıllı orman şehri

Enerjisi güneşten, suyu denizden, yiyeceği tarladan gelecek

İhtiyacı olan tüm elektriği karşılayacak kapasitede güneş panelleri halkası ile çevrelenecek olan yeşil şehirde kentsel alanı saran bir tarım alanı kuşağı da bulunacaktır.

Tarlalar bir sualtı deniz borusu tarafından beslenen bir su kanalı ile sulanacaktır. Bir tuzdan arındırma kulesinin bulunduğu büyük bir havzada toplanan su, kenti çevreleyen tarım alanlarına kadar tüm yerleşimde kanal sistemi ile dağıtılacaktır. Su bahçeleri, dayanıklı peyzaj için bir model olarak sellerle savaşmak için tasarlanmıştır.

Tamamen kendi kendine yeten dünyanın ilk akıllı orman şehri

Geleneksel araçlar için park yerleri şehir çevresinde yer alacaktır; şehir içi ulaşım elektrikli ve yarı otonom araçlar ile sağlanacaktır.

Sürdürülebilir şehircilik için bir test merkezi olan Akıllı Orman Şehri, uluslararası organizasyonlara, üniversite bölümlerine ve şirketlere ev sahipliği yapacak kadar geniş kapsamlı bir araştırma merkezi içermektedir.

Güneş panelleri ve su altı deniz borusu ile bağlı bir su kanalı ile sulanan tarım alanları ile çevrili yeşil şehrin, döngüsel ekonomi ile yiyecek ve enerjisini üreten, tamamen kendi kendine yeterli olacağı düşünülmektedir.

Kaynak: stefano boeri architetti-https://www.yesilodak.com/tamamen-kendi-kendine-yeten-dunyanin-ilk-akilli-orman-sehri

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 847 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)