script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Etkinlikler / TEKNOLOJİK UYKU FESTİVALİNDE 4.BULUŞMA

TEKNOLOJİK UYKU FESTİVALİNDE 4.BULUŞMA

Posted on

Türkiye’de benzeri daha önce yapılmamış olan festival adı itibariyle ,sizlerde farklı çağrışımlar yaptı biliyoruz. Ancak gerçek öyle aklınızdan geçirdiğiniz gibi değil.“Uyku Festivali”nin başındaki “Teknolojik” kelimesini gördüğünüzde aslında ne olduğunu hemen anlıyorsunuz. Bu festival için “dijital detoks” en doğru tanımlama olsa gerek.Buca Belediyesi ve Radyo Romantik Türk işbirliğiyle düzenlenen ve ülkemizde bir ilk olma özelliğine sahip “Uyku Festivali”nde günlük yaşamımızı -7 gün 24 saat- çevreleyen dijital kaostan sizleri 2 günlüğüne de olsa uzaklaştırmayı amaçlıyoruz.

 

.

 

Peki bunu nasıl yapılacak?

Buca’nın eşsiz doğal güzellikleriyle nam salmış kamp alanına giriş yaptığınız andan itibaren, tüm dünyayı sığdırdığımız akıllı telefonlarınıza, tabletlerinize; dolayısıyla da çağın bağımlılığı sosyal medyaya veda ediyorsunuz.

Dijital dünya üzerinden tüm yaşamımızı saran kontrolsüz bilgi bombardımanından; algı yönetimi savaşlarından uzakta geçen bu 2 günde ne mi yapacaksınız? Bu sürenin nasıl geçeceğini hayal dahi edemiyorsunuz değil mii?

O zaman siz çadır ve kamp eşyalarınızı alıp gelin; bakın neler neler sizleri bekliyor?

Biz sizin için her şeyi düşündük. Her şey ücretsiz… Biz festival alanında güvenlikten sağlığa festival süresince anılarınıza dahil edeceğiniz fotoğraflar için fotoğrafçınıza kadar her şeyi düşündük.

Tüm ihtiyaçlarınızın dört dörtlük karşılanacağı bir kamp alanı hazırlıyoruz sizler için… Doğayla iç içe geçireceğiniz 2 günde tüm öğünleriniz de tamamen doğal ürünlerden oluşacak.

Kamp ateşi etrafında müzik ve sohbet mi etmek istersiniz? Kitaplarımı özledim sadece okumak istiyorum mu dersiniz? Çocukluğunuzda kalan, artık unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarını yeniden hatırlamak mı istersiniz? Tavla-satranç turnuvalarıyla mı vakit geçirmek istersiniz? Güne yogayla mı başlamak istersiniz?

İşte “Teknolojik Uyku Festivali” bütün bunları yapabileceğiniz bir festival olacak.

Bu festivalde yer alabilmenin tabi bazı şartları da olacak. Nedir bunlar? Her şeyden önce sizi dijital dünyaya bağlayan tüm cihazlarınızı kamp alanının dışında tutmayı kabul etmeniz ve 2 gün boyunca kamp disiplinine uyarak, keyifli vakit geçirmek.

Festival menüsü

Sabah uyanınca köylü kadınların yaptığı mis gibi gözleme, pişi ve gerçek bir organik köy kahvaltısı yanında odun ateşinde tavşan kanı çay ne güzel olur değil mi? ??

Köy ekmeği, mis gibi organik domates, salatalık yanında ayrana ne dersiniz? ??Kuzu çevirme olsun yanında bulgur pilavı, köpüklü bir ayran üzerine odun ateşinde çay da fena gitmez hani…

Gece köy yapımı tarhana çorbası kazanda pişerken başında bekleyip sıcak sıcak içmenin keyfi hiç bir şeye değişilmez inanın.Eh tüm bunlara ilave bir de 24 saat hiç kapanmayan kavun, karpuz, portakal, domates, salatalık kısaca tarlada ne varsa hepsinin size ikram edildiği manavımız olsun

 

 

Teknolojik Uyku Festivali Kamp Programı ??

Festivalin Süresi:  5 – 6 – 7 Ekim 2018;

-Festival alanına giriş: 5 Ekim 2018 Cuma günü 16.00-21.00 saatleri arasında giriş yapılacaktır.

-Festival alanından ayrılış: 7 Ekim Pazar günü sabah kahvaltısının ardından olacaktır.

3 öğün de bizler tarafından karşılanacak. Kahvaltıdan başlayan, öğle ve akşam yemekleri tamamen bölgede doğal ortamlarında yetişen ürünlerden oluşacak. Akşam kuzu çevirmek, kahvaltıda gözlemeleri afiyetle mideye indirmek gibi bir ayrıcalık yaşayacaksınız.

Festival alanında köylü becerikli kadınlarından hoşaf, reçel, ev ekmeği v.b. yapmayı öğreneceğiz. Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Sokak oyunlarını hatırlayanlarınız var mı? Sek sek… Birdirbir… Çuval yarışı… Bilye… Uzun eşek… Kaç kurtul… Mendil kapmaca… İstop… Yakan Top… Etkinlik alanlarımızda bu oyunlar sizleri bekliyor olacak.

Kendisiyle baş başa kalmak isteyenler için de okuma alanları hazırladık. Günlük koşuşturmacadan kitaplarını ihmal edenler için bulunmaz bir fırsat.

Tavla ve satranç turnuvasında iddianızı ortaya koyabilirsiniz.

Cuma ve Cumartesi akşamını kamp ateşinin etrafında müzik ve hoş sohbetlerle geçirebilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar sabahı günü yogayla karşılamak isteyenler için de güzel mi güzel bir köşe ayırdık.

Hizmet kalitesi ve güvenlik açısından sınırlı sayıda kişi bu keyfi yaşayabilecek. Bunun için müracaat formu doldurulacak ve noter çekilişi ile katılımcılar belirlenip, bilgi verilecek. Bu nedenle elinizi çabuk tutup, müracaat formlarınızı bir an önce doldurmanızı tavsiye ederiz.

Teknolojik Uyku Festivali ile ilgili tüm sorularınızı, öneri ve isteklerinizi Buca Belediyesi ilgili birimine iletebilirsiniz. 0 232 439 10 10 / Dahili 1252 ‘den Gizem Hanımla görüşebilirsiniz…

UYMANIZ GEREKEN KAMP KURALLARI

5 – 7 Ekim 2018 tarihleri arasında Buca Kaynaklar Mevkii’nde bu yıl 4.sü gerçekleştirilecek olan “Teknolojik Uyku Festivali” katılımcılarından, huzurlu, güvenli ve keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bazı kurallara uymalarını önemle rica ederiz.

Yanınızda getirdiğiniz cep telefonu, tablet v.b. tüm cihazlarınızı kayıt noktasında bize teslim etmeniz gerekmektedir. Festival alanına bu cihazların girmesi kesinlikle yasaktır. Festival sona erdiğinde cihazlar katılımcılara teslim edilecektir. Ne de olsa “digital detoks”a geliyoruz…

Festival süresince alanda tüm katılımcılarımızın huzurlu ve keyifli vakit geçirebilmesi için gürültü yapılmaması rica olunur.

    Festival alanında alkol tüketimi kesinlikle yasaktır.

Festival alanına giriş yaparken kayıt sırasında çekeceğiniz numaranın bulunduğu alana çadırınızı kurmanız, kamp düzeninin korunabilmesi için zorunludur. Herhangi bir değişim söz konusu olmayacaktır. Belirlenen alanların dışında bir yere çadır kurulması, güvenlik zafiyeti yaratabileceği için izin verilmeyecektir.

Festival alanına giriş 5 Ekim Cuma günü saat:16.00-21.00 arasında yapılacaktır. Bu saatler dışında giriş yapılamayacaktır.

Acil durumlar dışında Festival alanının terk edilmesi durumunda tekrar girişe izin verilmeyecektir.

Kamp için gerekli tüm malzemelerin eksiksiz olarak getirilmesi rica olunur. (çadır, mat, uyku tulumu, fener, yastık v.b.)

Festival alanında görevli arkadaşlarımızın yapacağı uyarılara riayet edilmesi önemle rica olunur.

Kronik rahatsızlığı bulunan katılımcıların ilaçlarını yanlarında getirmesi gerekmektedir.

8 yaşından küçük çocuklar festival alanına kabul edilmeyecektir.

    Festival alanında kesinlikle kullanamayacağız bir başka şey de paranız olacaktır.

 

AKLINIZA TAKILANLAR

* Tüm soruları okumadan en başta sorayım ücret alacak mısınız?

– Etkinliğimizde 3 öğün yemek, eğlence, içecekler, fotoğraf çekimleri, kuş sesleri de dahil her şey  ücretsiz smiley

* 18 yaşından küçüğüm festivale yalnız katılabilir miyim?

– Üzgünüz sadece ailenizle birlikte katılabilirsiniz.

* Küçük çocuğumuz var bizde gelelim mi?

– Eğer çocuğunuz 8 yaşından büyük ise keyifle bekleriz. Fakat güvenlik ve sağlık nedenlerinden  dolayı 8 yaşından küçük çocuklarımızı festivalimize alamıyoruz.

* Festival alanına arabam ile gelebilir miyim?

– Festival alanına araç girişi yapılmamaktadır. Sizler için belirleyeceğimiz toplanma noktasında araçlarınızı park edip, bizim sizlere sağlayacağımız ulaşım araçları ile festival alanına transfer olacaksınız. Merak etmeyin araçlarınızın güvenliği için güvenlik personelimiz onlara gözü gibi bakacak smiley

* Festival için müracaat yaptım ama katılım hakkı kazanamadım. Çıkıp gelsem, beni almayacak  mısınız?

– Maalesef… Biz de festivalimize gelen tanrı misafirlerini geri çevirmek istemeyiz. Ama sınırlı sayıda olacağı için sadece katılım hakkı kazanmış kişileri festival alanına alabileceğiz. Onun dışında üzülerek, geri çevirmek durumunda kalacağız.

* Ben milletvekili tanıyorum yine de beni almayacak mısınız?

– Etkinliğimiz mecliste yapılmayacağı için maalesef milletvekili tanıdığınız bile olsa nafile .Bizce etkinliğe katılacak bir görevli tanıdığınız olsa daha havalı olursunuz smiley Şaka bir yana müracaat formu doldurup sonucunu bekleyeceksiniz.

* Bisiklet ve Motorumla festival alanına gelebilir miyim?

– Festival alanında sizlere gösterilecek alana park etmeniz koşulu ile bisiklet veya motorunuz ile gelebilirsiniz.

* Festival alanında kendimiz yemek yapıp mangal yakabilir miyiz?

– Sizler için böylesine doğal ve zengin bir menü hazırlamışken, bu söylediğinizi duymamış olalım smiley Biz, sizler için en güzel yemekleri organik olarak hazırlayacağız. Biz sizin için kuzu çevirirken, siz kendinizi doğaya bırakın isteriz.

* Festival alanına girdikten sonra çıkabilir miyim?

-Sağlık problemleri ve yakınlarınızın size ihtiyaç duyması harici maalesef alandan çıkmanızı istemeyiz. Ama ‘Ben gideceğim’ diyenleri de zorla tutamayız tabi ki…

* Ya acil durum olursa bana nasıl ulaşacaklar?

– Evet telefonlarınızı alırken sizden telefonlarınızı kapatmadan vereceğimiz numaraya yönlendirmenizi isteyeceğiz. Sonrasında sizi arayanlar bizim hazırladığımız ve sizin “Teknolojik Uyku Festivali’nde olduğunuzu anlatan bir sesli mesaj ile karşılaşacaklar. Sesli mesajın sonunda acil bir durum var ise belediyenin bu festival için özel tahsis edilen numarası verilecek ve orayı araması istenecektir. O numarayı arayan kişilerin mesajları size festival alanında iletilecektir.

* Telefonumu size emanet etmek zorunda mıyım?

-Maalesef festival alanına telefon, tablet v.b. cihazlar ile girmek kural ihlali oluşturmaktadır.  Ya size verilecek özel torbanın içine koyarak, güvenli şekilde teslim edebilirsiniz. Ya da aracınızda bırakabilirsiniz Festival alanında telefon v.b. cihazla vakit geçiren katılımcılarımız olur ise maalesef etkinlik alanının dışına çıkarılacaktır.

* Telefonlarımızı alıyorsunuz biz nasıl fotoğraf çekeceğiz?

– Evet festival alanına girerken size özel hazırlanan panonun önünde son selfinizi çekip, cihazlarınızla vedalaşacaksınız. Sonrasında festival  alanında sizlerin fotoğraflarını çekip, festival bitiminde alacağınız bir facebook grubuna aktaran görevli arkadaşlarımız olacak. Onlara sadece seslenmeniz yeterli smiley İstediğiniz her anınızı ölümsüzleştirecekler ve festival sonrası facebook grubuna yüklenip oradan almanız sağlanacaktır. Kendi fotoğraf makinelerinizi  festival alanında kullanabilirsiniz tabi ki… Ama sadece fotoğraf makinesi olsun smiley

* Aklıma takıldı tüm bunları yaparken neden para almıyorsunuz?

– Haklısınız smiley Katılımcılara alanda sağlanacak tüm hizmet ve ikramlar Buca Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Çünkü biz istiyoruz ki, hayatımızı sarıp sarmalayan tüm teknolojik gelişmelerin yanı sıra ‘Doğa Ana’nın bizlere sunduğu nimetleri de unutmayalım; dijital sarmalda bilgi bombardımanı arasında oluşan kirlilikten zarar gören ruhlarımız ve zihinlerimiz biraz da olsa dinlensin.

 

 

GEÇEN YILA BAK BAKALIM

Teknoloji çağında cep telefonu bağımlılığına meydan okuyan 400 kişi “Teknolojik Uyku Festivali”nin ilk yılında 48 saat boyunca sadece anı yaşadı. Buca Belediyesi ve Radyo RomantikTük işbirliği ile dünyada ilk kez düzenlenen festivalde yüz yüze iletişimi yeniden keşfedenler, kendilerini Kaynaklar Köyü’nün doğal güzelliklerine kendilerini bıraktı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın da katıldığı festival alanında “digital detoks”a giren katılımcılar, halat çekme, çuval yarışı gibi unutulan sokak oyunlarını hatırlamanın keyfini yaşarken, doğaya karşı kitap okumanın tadını çıkardı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılar, yeni arkadaşlık ve dostlukları sosyal medya üzerinden değil, yüz yüze kurdular. Festival finalinde cep telefonlarına yeniden kavuşan katılımcılardan bazıları bu durumdan pek de memnun kalmadı.

Buca Belediyesi Romantik Türk Radyo ile dünyada bir ilke imza atarak ‘Teknolojik Uyku Festivali’nin ilkini 2016 yılında Buca Kaynaklar’ın eşsiz doğası eşliğinde gerçekleştirdi. Teknolojiden ve onun getirdiği bilgi kirliliğinden arınıp, unutulmaz anlar yaşamak isteyenler 3cü Buluşma 27-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında “Teknolojik Uyku Festivali”nde buluşuyor.

Son Selfie

Tüm Türkiye’den 10 bin kişinin başvurduğu, noter huzurunda yapılan çekilişle katılımcıları belirlenen Teknolojik Uyku Festivali’nin ilk dakikaları dijital bağımlılıktan kopmanın ilk evresiydi. Katılımcılar, şarjının bitmesine bile katlanamadıkları cep telefonu ve tabletlerini festival alanı girişinde yetkililere teslim edip, ilk arınmalarını yaşamadan önce girişte oluşturulan “son selfie” bölümünde bol bol fotoğraflarını çekti. Bu ilginç festivalin ev sahipliğini yapan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da keyifli anlara ortak oldu .Devamı..

Sosyal medyadan uzak 48 saat

 

Kimisi kurdukları çadırlarda dinlenip, doğayı dinlerken, kimisi yeni insanlarla tanışmak için tavla, satranç oynayabilecekleri oyun alanına koştu. Doğanın kendine has sessizliğinde kitap okuyup, dinlenmek isteyenlerin adresi ise kitaplarla çevrili okuma bölümü, yeşile ve oksijene doymak isteyenlerin adresi ise doğa yürüyüşleri oldu. Devamı..

Unutulmuş oyunlar, omuz omuza halaylar

Festival katılımcıları, zamanımızda unutulmaya yüz tutmuş; kaynaşmayı, dayanışmayı ve arkadaşlığı öğreten yakan top, halat çekme, çuval yarışı gibi onlarca oyunu hep birlikte oynama fırsatı da yakaladı. Akşam saatlerinde yakılan dev kamp ateşi etrafında toplanıp dostluk, kardeşlik şarkıları söyleyen katılımcılar kısa sürede kaynaşıp omuz omuza halay çekti.      Devamı..

Organik ürünlerle muhteşem lezzetler

Festivalin unutulmaz sahnelerin başında ise Türk mutfağının doyumsuz lezzetlerini sunan ve bütün malzemeleri Kaynaklar Köyü’nün ünlü organik gıda ürünlerinden seçilip, hazırlanan açık mutfağı oldu. Festival alanına kurulan organik vitamin barından istediği sebze meyveyi alan misafirler, işin ehli ustalardan çilek reçeli yapmayı öğrendi, beraber kazan karıştırdı. Tenekede tavuk, kuzu çevirme ve keşkek yemek menüsünün gözdesi oldu      Devamı..

Teknolojiye isteksiz dönüş

Kısa zamanda yaşamın güzel tatlarını tıklayarak değil, yaşayarak gören festival katılımcıları, ayrılma zamanı geldiğinde böylesi bir tecrübe yaşattığı için Buca Belediyesi’ne teşekkür ederken, teknolojinin neleri kaçırmalarına neden olduğunu görmenin burukluğu ama farkındalığının mutluluğu içindeydi.     Devamı..

 

Festival klasiği yapabiliriz

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, ilk

kez düzenledikleri Teknolojik Uyku Festivali’nin

sürekliliği yönünde yoğun istek aldığını, bunu gerçekleştirmek ve bir festival klasiği haline getirmek için çaba harcayacaklarını söyledi.

 

 

  Devamı..

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

27Shares

895total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top