Home / Haberler / TERMİK SANTRAL İÇİN YÖNETMELİK DEĞİŞTİRDİLER

TERMİK SANTRAL İÇİN YÖNETMELİK DEĞİŞTİRDİLER

Posted on
Paylaşın

ESKİŞEHİR’DE PLANLANAN TERMİK SANTRALE TOPRAK KORUMA KURULUNDAN İZİN ÇIKMADI. BUNUN ÜZERİNE KURULDAKİ 6 KAMU KURUMUNUN ONAYI İLE SANTRALİN ÖNÜNÜ AÇAN SKANDAL BİR DÜZENLEME YAPILDI.

Eskişehir’e yapılması planlanan kömürlü termik santralle ilgili Eskişehir İl Toprak Koruma Kurul Kararı oylaması ile ilgili bugün yönetmelik değişikliği yapıldı.

Bölgenin tarım arazisi statüsünden çıkarılması için gerekli olan 3’te 2 çoğunluk yani 7 oy yerine, 5’te 3 çoğunluğun yani 6 oyun yeterli olacağı bugün yayınlanan yönetmelikte yer aldı.

Yapılan oylamada bölgenin tarım alanı özelliğinden çıkarılması ile ilgili yapılan oylamada 6 evet oya karşın 4 hayır oyu çıkmıştı. Buna göre 3’te 2 çoğunluk sağlanamadığı için karar netlik kazanmamıştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede 24 Ocak Çarşamba günü yayınlanan yeni yönetmelikte çoğunlukla ilgili değişiklik yapıldı.

7 OY GEREKİYORDU, ARTIK 6 OY YETERLİ OLACAK

Yönetmelikte, Tarım arazilerinin korunması, kullanılması ve planlanmasına dair yönetmeliğin 6. Maddesinin 1. Fıkrasının c bendi değiştirildi. Yönetmelikte yapılan bu değişiklikte şu bilgiler yer aldı: “Kurulun üye tam sayısı ile toplanması esastır. Ancak zorunluluk halinde en az 6 üye ile toplanabilir. Kurul, kararları en az 5’te 3 çoğunlukla ve en az 6 üyenin aynı yönde oy kullanılması şartıyla alınır. Ancak kamuya ait enerji ve ulaşım yatırım projelerinde kurul, kararları toplantıya atkılan üyelerin çoğunluğu ile de alabilir.

Eskişehir Barosu, yapılan oylamada resmi kurumlar tarafından verilen 6 evet oyunun geçerli sayılacağı bu değişiklikle ilgili adım atacak. Eskişehir Barosu bu yönetmeliğe karşı yürütmeyi durdurma talepli dava açmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili Baro’dan yapılan açıklamada, “Kömürlü termik santralle ilgili Eskişehir İl Toprak Koruma Kurul kararındaki atanmışların evet oyları tarım dışı kullanım izni için yetmiyordu. Bugün evet oylarının sayısına uygun olacak şekilde çok kritik özel bir yönetmelik değişikliği yapıldı. Kömürlü termik santral ve evet oylarının sayısına göre özel olarak çıkartılan hukuka açıkça aykırı bir yönetmelik değişikliği yapılmıştır” denildi.

Çevreciler, Türkiye’nin adeta bir muz cumhuriyetine döndüğünü hukuk, teamül ve demokratik yaklaşımların ayaklar altına alındığı eleştirisinde bulundular.

Paylaşın
Total Page Visits: 1542 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial