Home / Tüketici Hakları

Tüketici Hakları

SAĞLIKLI ÇEVREDE YAŞAMAK EVRENSEL TÜKETİCİ HAKKIDIR

Vahşi kapitalizmin evrensel kuralı olan az maliyetle en kısa sürede yüksek kazanç sağlama ilkesi, tüketicilerin ekonomik varlıklarını birilerinin kasalarına transfer ederken, tüm insanların evrensel tüketici hakkı olan sağlıklı çevrede yaşama hakkını da ihlal etmekte ve elinden almaktadır.
Doğal çevreye tahribat yapmadan üretip, dağıtarak gerçekleştirilmesi gereken endüstriyel ve ticari faaliyetler, kısa vadede yüksek kar sağlama hırsı yüzünden çevreye zarar vermekte, gelecek nesillerin sağlıklı çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir. Ayrıca oluşan doğa tahribatıyla akarsular, göller ve denizlerin kirlenmesinden ötürü suda yaşayan balık ve diğer canlıların nesillerinin tehlike altına girmesine, su ürünlerinin azalmasına böylelikle en değerli besin kaynağı olan bu ürünlerin azalması yanında fiyatlarının artmasına yol açtığından insan sağlığı için de olumsuzluklara neden olmaktadır. Çünkü lüfer, kalkan gibi bazı balık türleri neredeyse müzelik hale gelmiş ve  fiyatları son yıllarda ateş pahası olmuştur. Halkın ucuz yiyebileceği yegane deniz ürünü hamsi bile balık unu fabrikalarına ucuza satılmakta, tezgahlarda 20 liraya varan etiket fiyatıyla bulunmaktadır. Mera ve tarlalarımız imara açılmış, boğaz tokluğuna çalışan çiftçimiz büyükşehirlere gidip amele olmuşlardır. Yani çiftçimiz adeta imha edilmiş, tabiatın doğal bekçileri hayvanlar, akarsular, göller, denizler kirletilirken hayvan yaşamı da hiçe sayılmıştır.
Ülkemizdeki hukuk sisteminde, “Mal” olarak tanımlanan hayvanlara işkence ve katledilmeleri düşük para cezaları öngördüğünden göstermelik yasaklar kâğıt üzerinde kalmakta, doğanın ve tüketicinin istismarı artarak sürdürülmektedir.

Gelişen teknolojinin gereği hemen herkesin kullanmakta olduğu cep telefonu abonelerine, yasalar gereği bankalarla işlem yapan milyonlarca tüketiciye haksız ve hukuka aykırı yansıtılan bedellerin iadesi için çabalayan tüketiciler, uzun uğraşları sonucunda haklı bulunsa bile sadece kendilerine yansıtılan ücreti ödemekten kurtulmakta, birçoğunun bu uğraşı verirken harcadığı emek ve masraflar çoğu kez elde ettiği kazanımdan düşük kalmaktadır. Diğer yandan haksızlıkla mücadele edemeyen kişilerin mağduriyeti giderilememekte, yapanın yanına kar kalmaktadır.
Doğal yaşam alanlarına zarar verenler ile tüketici hak ihlallerini yapanlara uygulanan cezaların caydırıcı noktalara getirilmesi, ağır yaptırımlara muhatap kılınması ve tazminat müessesine işlerlik kazandırılması elzemdir. Aksi halde bir Kızılderili atasözünde olduğu gibi, Son akarsu kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tükendiğinde paranın yenmediğinin anlaşılması sonun başlangıcı olacaktır.

Aydın Ağaoğlu (Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı)

Total Page Visits: 1205 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)