Home / Haberler / Tüm Yaşam Savunucularını “Kanal İstanbul Projesi”ne Karşı Mücadeleye Çağırıyoruz!

Tüm Yaşam Savunucularını “Kanal İstanbul Projesi”ne Karşı Mücadeleye Çağırıyoruz!

Posted on
Paylaşın

Kanal İstanbul projesi için herşey konuşuldu.Konuşulmayan tek şey Ülkenin güvenliğidir. Dr.Erol MÜTERCİMLER ; Kendisinin ve Genelkurmayın konu hakkında mutlaka endişelerini dile getirdiğini ifade ediyor

Boğazlar uluslararsı anlaşmalarla garanti altına aldık.Kanal İstanbul projesinde,Karadeniz’deki devletler masaya oturmadıkça , hangi uluslararası anlaşmalar,hukuk geçerli olacak? Marmara’nın çöplüğe dönüşeceğini,eko-sistemin bozulacağından başka Ülke güvenliğini nasıl sağlıyacağız?

Kanal istanbul’un yapılması; ,Savunmaya zararı ,ekosisteme zararı ve boğazların stratejik öneminin yitirilmesine sebep oluyorsa neden yapılıyor? Bu endişelerimizin giderilmesi gerektiğine inanıyorum.

Söz konusu hgelir elde etmek ise, bedava geçiş yeri boğazlar varken,sizce kanal istanbul’dan geçiş olur mu?

Eko sistemin bozulacağı noktasında,01.12.2019 tarihli basın açıklaması aşağıdadır.

BASIN AÇIKLAMASI

Çılgınlığın ötesinde, doğaya ve yaşama bir ihanet olan “Kanal İstanbul Projesi” derhal durdurulmalıdır.

Proje hakkında bilim insanları, meslek odaları, doğa koruma örgütleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bilimsel çalışmalar ve raporlar dikkate alınmalı ve projeden derhal vazgeçilmelidir.

28.11.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı ile Kanal İstanbul Projesi ÇED dosyasının son aşamasına geldiği biliniyor. Basına ve kamuoyuna yansıyan bilgilere göre de daha ÇED süreci tamamlanmadan ihale hazırlıklarının yapıldığı anlaşılıyor.

Bilim insanlarının raporlarına göre söz konusu projenin etkileri özetle aşağıda yer almakta;

  • Tarım arazileri tuzlanma nedeniyle kullanılmaz hale gelecek,
  • Kanala gelen deniz suyunun toprağa karışmasıyla yeraltı sularının da tuzlanması sonucu kullanılmaz olacak,  
  • Su havzaları, tarım alanları ve ormanların sürdürülebilme olasılığı kalmayacak.
  • Çıkarılacak yaklaşık 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp hafriyatla deniz dolgusu yapılmak istenmesi de ayrı bir ekolojikdengenin zarar görmesine neden olacak. Kıyıların özellikleri bozularak akıntının etkisi değişerek kıyıları etkileyerek zarar verecek.
  • Üçüncü havaalanı ve üçüncü köprüden sonra bu proje ile Kuzey Ormanları tamamen yok edilecek.
  • İstanbul ada haline gelecek, imar baskısı oluşacak, yeni yapılaşma artacak, betonlaşmış alanlar daha da artacak,
  • Proje, ormansızlaşma, betonlaşma, tuzlanma, kuraklaşma ile iklim krizinin daha da artmasına neden olacak.

Yeni rant alanları yaratacak olan ve Kanal İstanbul Projesi İstanbul halkına hiçbir yarar sağlamayacaktır. Yalnızca İstanbul’u değil, Trakya’yı ve Marmara, Karadeniz Bölgelerini de olumsuz etkileyecektir. Deprem alanı kapsamında olan İstanbul’un betonlaşma-yapılaşma alanının genişletilmesi yeni tehlikelerin doğmasına neden olacak.

Ekoloji Birliği olarak, Türkiye’de en büyük ekolojik yıkım projelerinden biri olan Kanal İstanbul Projesi’nin derhal iptal edilmesini istiyoruz.

Hem Marmara Bölgesinde hem de ülkemizin diğer yerlerinde yaşayan tüm yaşam savunucularını söz konusu projeye karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Söz konusu projeyi iptal ettirerek yaşanacak ekolojik yıkımın önüne geçmeliyiz.

İklim krizinin yarattığı felaketler, açlığa ve yoksulluğa yol açmakta, çifte sömürü altındaki kadınlar ve çocuklar da bu felaketten daha fazla etkilenmektedir. İklim krizinin artmasına yol açacak “Kanal İstanbul Projesi” ne karşı topyekün mücadelenin kaçınılmaz olması nedeniyle başta İstanbullular olmak üzere, tüm yurttaşlarımızı buekolojik yıkım projesine karşı çıkmaya ve bunu durdurmak için mücadeleye çağırıyoruz.

EKOLOJİ BİRLİĞİ

KAYNAK : EKOLOJİ BİRLİĞİ

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 1476 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial