Home / Haberler / Türkiye’de ilk kez bir kent suçu Anayasa Mahkemesine gidiyor

Türkiye’de ilk kez bir kent suçu Anayasa Mahkemesine gidiyor

Posted on
Paylaşın
Pin Share
“Fenerbahçe, Kalamış Koyu, Kalamış Parkı halkın kullanımına kapanmasın” diyen Fenerbahçe Kalamış Dayanışması, Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor.

Fotoğraf: Kadıköy Belediyesi basın bülteni

İstanbul Kadıköy’deki doğal ve arkeolojik sit olan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesine, deniz doldurularak büyütülüp oteller inşa edilmesine karşı başlatılan hukuki süreçte yeni bir aşamaya gelindi.

“Fenerbahçe, Kalamış Koyu, Kalamış Parkı halkın kullanımına kapanmasın” diyen Fenerbahçe Kalamış Dayanışması, süreci Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyor.

Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve vatandaşların yat limanının imar planlarına karşı açtığı davalar Danıştay tarafından reddedilince Fenerbahçe – Kalamış mahalleleri ve civarında oturan 32 kişi, Anayasa’nın 17, 56, 57. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesine göre koruma altındaki haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye başvurdu. 32 kişinin bireysel başvuru hakkını kullanmasıyla Türkiye’de ilk defa kent suçu AYM’de görüşülmüş olacak.

“ÇED RAPORU OLMADAN YAPILAMAZ”

Fenerbahçe Kalamış Dayanışması adına yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin en büyük yat limanı olan Fenerbahçe- Kalamış Yat Limanı’nın daha da büyütülerek 438 bin metrekareye çıkartılmak istendiğine dikkat çekilerek “Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın 2015 yılında hazırlanan planları, Çevresel Etki değerlendirmesi (ÇED) raporu olmaması nedeniyle iptal edilmişti.

2017 yılında revizyon planı adı altında yapılan planın da ÇED raporu yoktur ama buna rağmen iptal edilmesi yönündeki talebimiz reddedilmiştir. ÇED raporu olmadan bu plan yapılamaz, iptal edilen bir planın da zaten revizyonu olmaz” denildi.

“BİR İLKE TANIKLIK EDİYORUZ”

AYM’nin bugüne kadar pek çok davanın son durağı olduğu ancak ilk kez bir kent suçunu değerlendireceği ifade edilerek “Türkiye’de bir ilke tanıklık ediyoruz. Biz Kadıköy’ü ve doğayı seven yurttaşlar olarak, uygulanması halinde Kalamış’ta telafisi imkansız sonuçlara sebep olacak imar planlarının iptali için bütün iç hukuk yollarını tükettik.

Sadece bireysel başvuru hakkının geçerli olduğu AYM’ye de bireysel olarak açtığımız davaların sonuçlarıyla gidiyoruz” denildi.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/425784/turkiyede-ilk-kez-bir-kent-sucu-anayasa-mahkemesine-gidiyor( HABER MERKEZİ)

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top