Home / Haberler / Türkiye’nin ilk doğa koruma kütüphanesi o köyde açıldı

Türkiye’nin ilk doğa koruma kütüphanesi o köyde açıldı

Posted on
Paylaşın

Doğa koruma ve doğa kültürü üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar için kurulan Doğa Kütüphanesi’nin açılışı araştırmacı ve doğaseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’deki ilk doğa koruma konulu kütüphane olan Doğa Kütüphanesi, İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan Doğa Okulu’nun araştırma binasında hizmet verecek.

Türkiye’deki doğa koruma çalışmalarının öncülerinden biri olan Doğa Derneği Onursal Üyesi Tansu Gürpınar biyolojik çeşitliliğin bir bakıma dünyanın en büyük ve en değerli kütüphanesi olduğunu vurgulayarak, “Biz doğaseverler, doğa korumacılar, bu kütüphanedeki kitapların zarar görmemesi için canla başla çalışıyoruz.

Bu açıdan baktığımızda da hepimiz birer kütüphaneciyiz. Doğa Kütüphanesi’nin dünyanın en büyük kütüphanesinin yaşamasına önemli katkılar sağlamasını diliyorum” dedi.

Doğa Derneği’nin biyolojik çeşitliliği yaşatmak, doğanın haklarını savunmak ve doğanın kültürünü taşımak amacıyla yürüttüğü çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkan Doğa Kütüphanesi, İzmir’de açıldı. Doğa koruma alanında çalışmalar yapan araştırmacıların, bu alandaki bilgi kaynaklarına ulaşabilmeleri amacıyla kurulan Doğa Kütüphanesi, Seferihisar’daki Orhanlı köyünde bulunan Doğa Okulu’nun araştırma binası içerisinde yer alıyor.

Oluşumuna 2018 yılı içerisinde başlanan Doğa Kütüphanesi’nin içeriğini kuşlar, tehlikedeki türler, Önemli Doğa Alanları, Önemli Kuş Alanları ve Kadim Üretim Havzaları başta olmak üzere biyolojik çeşitliliğin korunması, doğa kültürü, doğa felsefesi, doğa okuryazarlığı, doğa sanatları gibi konular oluşturuyor.

KOLEKSİYONLAR BİR ARAYA GELDİ, İMECE RUHUYLA KURULDU

Türkiye ve dünyadaki bilgi kaynaklarını derleyerek araştırmacıların kullanımına sunan Doğa Kütüphanesi’nin ilk halkası, Doğa Derneği arşivi ile Tansu Gürpınar, Özcan Yüksek ve Güven Eken’in özel koleksiyonlarının dâhil olmasıyla oluşturuldu. Doğa Kütüphanesi’nin kurulumu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla hayata geçti. Dileyen herkes, doğa koruma ve doğa kültürü konulu bilgi kaynaklarını paylaşarak veya bağışta bulunarak Doğa Kütüphanesi imecesine dâhil olabiliyor.

KÜTÜPHANEDEKİ TÜM KAYNAKLARA DİJİTAL ERİŞİM SAĞLANABİLİYOR

Doğa koruma ve doğa kültürü üzerine çalışmalar yürütenlerin kullanımına açık olan Doğa Kütüphanesi’nde, beş binin üzerinde kaynak ve yayın yer alıyor. Kütüphanede bulunan tüm kaynaklar www.dogakutuphanesi.org web sitesi üzerinden aratılabilirken, kütüphane arşivinde bulunan nadir kaynaklara dijital olarak erişim sağlanabiliyor.

DOĞA KORUMA KONULU İLK KÜTÜPHANE

14 Mart Cumartesi günü gerçekleşen Doğa Kütüphanesi’nin açılışında konuşan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Akın, derneğin 2002 yılından bu yana tehlike altındaki türler başta olmak üzere biyolojik çeşitliliği ve Önemli Doğa Alanları’nı korumak için çalışmalar yürüttüğüne işaret ederek, “Bilgi, tüm bu çalışmaların başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için ihtiyacımız olan yegâne şey.

Doğa koruma alanında yapılan tüm çalışmalar, araştırmalar ve doğa kültürüyle üretilmiş bilgilerin erişilebilir olması, bu yüzden çok kıymetli. Doğa Kütüphanesi bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, doğamızın korunması için üretilen bilginin çoğalmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak için kuruldu.

Dünyanın farklı yerlerinde doğa koruma alanında yapılmış bir çok çalışmaya ait literatür, Türkiye’deki ilk doğa koruma kütüphanesi olan Doğa Kütüphanesi aracılığıyla araştırmacılarla buluşacak. Umuyoruz ki Doğa Kütüphanesi, bu konuda emek veren herkes için faydalı olur ve doğamızın korunmasına katkıda bulunur” diye konuştu.

‘BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK DÜNYANIN EN DEĞERLİ KÜTÜPHANESİ’

Türkiye’deki doğa koruma çalışmalarının öncülerinden biri olan Doğa Derneği Onursal Üyesi Tansu Gürpınar ise biyoljik çeşitliliğin bir bakıma dünyanın en büyük ve en değerli kütüphanesi olduğunu vurgulayarak, “Biz doğaseverler, doğa korumacılar, bu kütüphanedeki kitapların zarar görmemesi için canla başla çalışıyoruz. Bu açıdan baktığımızda da hepimiz birer kütüphaneciyiz. Doğa Kütüphanesi’nin dünyanın en büyük kütüphanesinin yaşamasına önemli katkılar sağlamasını diliyorum” dedi.

‘DOĞANIN KORUNMASI İÇİN BÜYÜK BİR ADIM’

Doğa Kütüphanesi’nin açılışına katılan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de Doğa Derneği ve Doğa Okulu ile ortaklıklarının uzun yıllardır devam ettiğine işaret ederek, “Seferihisar’da doğa koruma çalışmaları açısından böylesine önemli bir kütüphanenin kurulmuş olması bizi çok mutlu etti.

Burada bulunan kitaplar, alanlarında yazılmış son derece kıymetli ve nadir kitaplar. Biliyoruz ki Doğa Kütüphanesi, doğanın korunması için oldukça büyük bir adım. Bu adımların çoğalması için Doğa Derneği’ni ve ortaya koyduğu çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜLÜ BİR DÜNYADA DOLAŞIYORMUŞ GİBİ HİSSETTİM’

Kütüphanenin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe’nin konuyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle: “Doğa Kütüphanesi’ni gezerken kendimi büyülü bir dünyada dolaşıyormuş gibi hissettim. Bu kütüphanenin doğa koruma çalışmalarına katkı sağlayacağı ortada.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu anlamlı çalışmaya destek olabildiğimiz için çok mutluyuz. Doğa Kütüphanesi’ne emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.”

KAYNAK : https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2020/03/16/turkiyenin-ilk-doga-koruma-kutuphanesi-o-koyde-acildi/

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 693 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)