Home / Haberler / Tuvalu Dışişleri Bakanı, dizlerine yükselen denizin içinden iklim zirvesine imdat mesajı gönderdi

Tuvalu Dışişleri Bakanı, dizlerine yükselen denizin içinden iklim zirvesine imdat mesajı gönderdi

Posted on
Paylaşın

Gezegenin geleceğini kurtarmak için sera gazı salımlarının azaltılması konusunda bağlayıcı kararlar alınması gereken iklim zirvesi devam ederken, Güney Pasifik ada ülkesi Tuvalu, küresel ısınmanın böyle devam etmesi halinde sular altında kalacağını dışişleri bakanı düzeyinde gösterdi.

Glasgow’un evsahipliğindeki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) için video mesaj çeken Tuvalu Dışişleri Bakanı Simon Kofe, dizlerine kadar suya batmış halde konuşarak alçak ada ülkesinin iklim değişikliğinin en ön cephesinde yer aldığına dikkat çekti.

‘Tuvalu’yu görün, gerçeklerle yüzleşin’

Tuvalu Dışişleri Bakanı Kofe’nin denizin içine kurulan kürsüde takım elbise giyip kravat takmış, ancak pantolon paçalarını sıvayarak dizlerine kadar suya gömülmüş hali, sosyal medyada yoğun ilgi gördü. Kofe, COP26’ya video mesajında, ‘Tuvalu’da iklim değişikliği ve deniz suyu düzeyinin yükselmesiyle yaşanan gerçek hayat durumuyla yüzleşilmesi, Tuvalu’nun iklim değişikliği altında insan hareketliliğinin çok acil sorunlarını ele almaya çalıştığının görülmesi gerektiği’ vurgusu yaptı.

KAYNAK : https://tr.sputniknews.com/20211108/tuvalu-disisleri-bakani-dizlerine-yukselen-denizin-icinden-iklim-zirvesine-imdat-mesaji-gonderdi-1050581794.html?fbclid=IwAR1lCAzWrb88CRoMbzy00NDl_YmnwLywi2hMBtXS3ykwdW8eEs0f7p1n5Eo

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 294 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)