script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Tarım ve GDO / ÜRETİCİNİN SOĞANI ÇÖP, PAZARDA ATEŞ PAHASI

ÜRETİCİNİN SOĞANI ÇÖP, PAZARDA ATEŞ PAHASI

Posted on

Soframızın vazgeçilmezi kurusoğanın pazarlarda kilosu 1,5 -2 tl. Gel gör ki depolarda bekletilen soğanlar cimleniyor sonra tekrar masraf edilip işçiler tarafından boşaltılıp, kamyonlara yüklendikten sonra açık arazilere dökülüyor. Ankara Polatlı’daki manzara pes dedirtecek cinsten.

Soğanlar çöp oldu

Ülkemizde üretim ve tüketim planlaması nın yanı sıra bölgelerde aynı zamanda aynı tür ürün dikilince, elde edilen ürünler ekonomik karşılığını bulamadığından çöp oluyor.

KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİ İKEN, MİLLETİN KÖLESİ OLDU

Ankara Polatlı d

a ENVER ÜSTÜN yıllardır aynı sorunu yaşadığını, Tarım ilçe müdürlükleri ve kooperatiflerin ekim planlaması yapmaması bize pahalıya patlıyor, ektiğim hasadın karşılığı alamıyoruz emeğimiz boşa gidiyor yıllardı hep cepten yer hale geldiğimizden inanılmaz halde borçlandıklarını ifade ederek, son çare kalan arazilerini satmak zorunda kalıp, başkalarının yanında çalışır hale geldiklerini söyleyerek, Eskiden Köylü Milletin efendisi iken, son 10 yıldır Köylü Milletin Kölesi oldu deyip çarpıcı bir tespit de bulundu.

Tarlara dökülüyor

Zirrat Mühendisi AHMET YARCI Ülkemizde büyük ovaların ve meraların son yıllarda elden çıkarılır hale geldiğini bu gidişle zamanında yapamadığımız ağır sanayii hamlesi ne benzer yatırımlar nedeniyle 25 yıla kalmadan Halkın ova ve meraların tamamıyla yok olacağını ve büyük bir açlık sıkıntısı ile karşılaşma olasılığı olduğunu ifade etti.

Yapılan yatırımlar aslında ağır sanayii değil montaj sanayii, yani gerçekte üretilmeyen malın montajla elde edildiği bu nedenle ithalat giderek artmakta olduğu bu nedenle sadece soğan da değil pek çok tarım ürününde gözle görülmeyen kayıp olduğunu söyleyerek, Tarım da gerçek reformun gerçekleşmesi nin ,ovaların meraların sözde değil özde korunması gerektiğini söyledi.

0Shares

3792total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 7 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top