Home / Haberler / Yangınlar Avustralya’daki ormanların yüzde 21’ini yok etti

Yangınlar Avustralya’daki ormanların yüzde 21’ini yok etti

Posted on
Paylaşın
Avustralya’nın Yeni Güney Galler, Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde aylarca süren yangınlarında, ormanların yüzde 21’inin kül olduğu belirlendi.
Yanan orman fotoğrafı ve yangından kurtarılan koala

Yanan orman fotoğrafı: Pixabay & Yangından kurtarılan koala fotoğrafı: Elmurod Usubalıev/

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW), Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde yaklaşık 6 ay boyunca süren ve 33 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarında, ormanların yüzde 21’inin kül olduğu belirlendi.

AA’nın haberine göre, Western Sydney Üniversitesi Hawkesbury Çevre Enstitüsü, Eylül 2019’da NSW’de başladıktan sonra Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde etkili olan yangıların ormanlara verdiği zararı araştıran raporunu yayımladı. Aylarca kontrol altına alınamayan yaklaşık 11 milyon hektarlık orman ve çayırlık alanı yok eden yangınların “Dünya çapında eşi görülmemiş” olarak nitelendirildiği rapor, NWS ve Victoria’da yaklaşık 5,8 milyon hektar geniş yapraklı ormanın yandığını ortaya koydu.

Söz konusu raporu hazırlayan araştırmacılardan Western Sydney Üniversitesinde Yangın Risk Yönetimi Araştırma Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Matthias Boer, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tarihsel olarak baktığımızda, Avustralya ve diğer kıtalarda her yıl orman alanlarının yüzde 5’inin yandığı belirlenmişti. Sadece Asya ve Afrika’daki küçük orman bölgelerinde bu oranın yüzde 8-9’a yükseldiği kaydedilmişti. Ancak Avustralya’nın 2019-2020 sezonunda, tek bir sezonda yanan orman alanı yüzde 21’e çıktı. Bu son 20 sene içerisinde hiçbir orman biyomunda görülmemiş, küresel olarak eşi benzeri yaşanmayan bir yanma ölçeğidir”

NE OLMUŞTU?

Yeni Güney Galler eyaletinde, Eylül 2019’da başladıktan sonra Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlar nedeniyle 33 kişi hayatını kaybetmişti.

Çoğu Yeni Güney Galler eyaletinde olmak üzere toplam 11 milyon hektara yakın alanın ve 3 binden fazla evin kül olduğu, yaklaşık 1,25 milyar hayvanın da ölmüş olabileceği açıklanmıştı.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/398174/yanginlar-avustralyadaki-ormanlarin-yuzde-21ini-yok-etti

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 1086 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)