Home / Haberler / Yapılaşmalar, Kıyı Kanunu’na uyulmak suretiyle yapılabilecek

Yapılaşmalar, Kıyı Kanunu’na uyulmak suretiyle yapılabilecek

Posted on
Paylaşın

CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonucunda çevre ve kıyıların korunmasına yönelik kanunların bazı yerlerde uygulanmamasını öngören kuralların iptaline karar verildi.

CHP’li Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç ve 134 milletvekilinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonucunda Kıyı Kanunu’nun bazı yerlerde uygulanmamasını öngören maddenin iptaline karar verildi.

Bu yerler iptal davasına konu olan kanunda yer alan 4 alandan oluşuyor ve bunlar Çandarlı Limanı, Rize İyidere Lojistik Merkez Limanı, Rize dolgu alanı ile Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaat alanıydı.

CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne verdiği dilekçede bu yerlerde Kıyı Kanunu’nda yer alan yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümlerin uygulanmayacağının düzenlendiği ifade edildi.

Bu şekilde kişilerin kıyılardan serbestçe yararlanma hakkının ortadan kalkacağı, yapıların mevzuattaki sınırlar dikkate alınmaksızın inşa edilebileceği; tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması amacıyla çıkarılan Kanun’a getirilen kısıtlayıcı düzenlemelerin ve prosedürlerin de bertaraf edileceği vurgulandı.

OY ÇOKLUĞUYLA İPTAL EDİLDİ

Mahkeme, Kıyı Kanunu’ndaki sınırlamalardan istisna tutulan bu yerlerde planlama, imar ve inşaat uygulamaları ile diğer düzenlemelerin hangi ilkelere, kurallara ve sınırlamalara tabi olunacağının düzenlenmediğine karar verdi.

Karar metninde, getirilen düzenleme için “Anayasa’nın 43. ve 56. maddelerinde belirtilen kıyı ve çevrenin korunmasına ilişkin hükümlerin uygulanma imkânını ortadan kaldırdığı gibi hukuki belirsizliğe de yol açmaktadır” denildi.

Madde, bu gerekçelerle Anayasa’nın hukuk devleti ilkesi ile kıyıların korunması ve çevrenin korunması hükümlerine aykırı bulunarak oy çokluğuyla iptal edildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI DA DAHİL

Buna göre, Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaatı da dahil olmak üzere bu 4 yerdeki yapılaşmalar ancak Kıyı Kanununda yer alan kısıtlamalara ve kurallara uyulmak suretiyle yapılabilecek.

KAYNAK : https://www.denizhaber.net/yapilasmalar-kiyi-kanununa-uyulmak-suretiyle-yapilabilecek-haber-89713.htm

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 541 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial