Home / Hayvan Hakları / YENİ KANUN HAYVANLARI YİNE KORUYAMAYACAK /Nevin Düzalan

YENİ KANUN HAYVANLARI YİNE KORUYAMAYACAK /Nevin Düzalan

Posted on
Paylaşın

Yıllardır beklenen Hayvanları Koruma Kanunu Değişiklik Tasarısı ne yazık ki STK’ları, hayvanseverleri, gönüllüleri endişelendirdi. Yapılan tüm değişikliklerin sakıncaları bulunuyor.  Bunca zamandır beklenen değişiklik yine hayvanlar açısından bir hayal kırıklığı. Hayvanlara eziyet edenler ve hayvan öldürenler için istenilen cezanın Kabahatler Kanunu kapsamından çıkartılarak, Türk Ceza Yasası kapsamına alınması talebi değişiklik tasarısında mevcut olmasına rağmen önemli bir açmaz içeriyor.

Yeni tasarı hayvan itlafı yapan belediyeri ceza kanuna tabi tutmuyor.

Hayvana kötü muameleye verilecek ceza tasarıya göre sadece vatandaş için geçerli. Bu ceza kapsamında Belediyeler yok. Oysa en büyük katliamlar Belediyeler tarafından yapılıyor.
Belediyeler hayvanları öldürmeye devam edecek, göstermelik kısırlaştırmalardan sonra bile hayvanları toplayıp ormanlara ıssız alanlara atacak, barınaklarda beton zeminlerde aç ve sefalet içinde yaşatacak ve belki öldürecek ve ceza almayacak. Bu bir kandırmaca. İstenilen yapılacak ancak içerik dolayısı ile hayvanları korumayacak.
Mevcut olan 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanununda tüm belediyelerin Rehabilitasyon merkezleri, kısırlaştırma ve aşılama merkezleri kurmaları zorunlu. Yeni tasarıda ise kısırlaştırma ve bakım merkezlerini sadece nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde kurulması ve bu nedenle de 970 Belediyede kısırlaştırma merkezi kurulmaması öngörülüyor. Hak ihlali ve var olan hakkın geri alınışı yeni tasarı ile gündemde. Kısırlaştırma en ücra köşelere kadar yaygınlaştırılacağı yerde büyük şehirlerle alanı daraltılıyor. Dolayısı ile kedi ve köpek popülasyonu artacak ve Belediyeler öldürmelere devam edecek. Bu yeni tasarı hiçbir şey getirmediği gibi, tersine var olan hakları da geri almış durumda.
2004 yılında çıkartılan 5199 sayılı HAYVAN KORUMA KANUNU ne yazık ki Belediyelerin görevlerini yapmamaları ve kısırlaştırma için bütçe ayırmamaları yüzünden başarılı olamadı.
Her zaman olduğu gibi yine sokaklarda yaşayan hayvanlar öldürülecek ve hiç kimse bundan dolayı ceza almayacak.
Petshoplarda satılan, dövüştürülen, yük hayvanları, deney ve sirk hayvanları , hayvanat bahçeleri kesimlik hayvanlar ile ilgili değişiklikler de ne yazık ki hayvan refahı için etkili değil.
Hayvan ithalatı yasaklanmalı, merdiven altı üretimler ve satış engellenmeli ve sokaklardaki popülasyon kontrol altına alınana kadar üretimler yasaklanmalı

Yük hayvanları için de acil çözüm üretilmeli, hayvan dövüştürenlere de TCK kapsamında ağır cezalar getirilmelidir.
Oysa değişiklik tasarısı , hayvan korumacıların ve hayvanseverlerin ağzına bir kaşık bal çalmaktan öteye gidememiyor . Tüm STK’lar bir araya gelip değişiklik yasalaşmadan konuya müdahele etmeleri gerekmekte.

Paylaşın
Total Page Visits: 1057 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial