script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Çevreyi kirleten tesisler / ZEHİR GEMİSİ KOZA ALİAĞA’DA

ZEHİR GEMİSİ KOZA ALİAĞA’DA

Posted on

Marshall bayraklı 129 metre uzunluğunda 17 metre genişliğinde olan M/V Koza, Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne çekildi. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu bu geminin burada her an sökülebileceğini belirterek “Denizlerimiz, derelerimiz, topraklarımız yurtdışından gelen tehlikeli atıklarla kirletilme riski altındadır  dedi.

 

 

 

 Acilen bu geminin İzmir İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü başta olmak üzere bütün kurumlar tarafından incelemesi yapılarak sonuç kamuoyuna paylaşılmalıdır”

 

 

 

M/V Koza isimli geminin ambarındaki 2 tonluk buğday kepeği yükü, Aliağa açıklarında yanmış, gemi de 14 Ağustos’ta İzmir Aliağa Kursan Gemi Söküm Atölyesi’ne çekilmişti. Süreçle ilgili bilgi veren Baran Bozoğlu, “ Gemi Aliağa Liman Başkanlığı’nın ‘sözlü’ talimatı ile Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ndeki KURSAN Gemi Söküm Tesisi’ne ‘baştankara’ edilmiştir. Yani sökülmek dışında bir alternatifin hayata geçirilmesi engellenmiştir” dedi.

“Yabancı bayraklı olan, gümrük işlemleri tamamlanmayan, yangın gerekçesi ile apar topar baştankara yaptırılarak söküme yönlendirilen KOZA gemisine dair tıpkı, Kuito ve Ethan atık gemilerinde olduğu gibi soru işaretler bulunmakta” diyen Bozoğlu özetle şöyle konuştu: “Gemi, İzmir İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü başta olmak üzere bütün kurumlar tarafından incelenmeli ve sonuçlar şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalıdır

. Aksi halde, bu geminin çevre kanuna göre ülkemize girişi yasak olan radyoaktif atık veya tehlikeli atık taşıdığına, bu atıkların denizlerimizi, derelerimizi, topraklarımızı kirleteceğine ve işçilerin gemi sökümü sırasında gaz ve yanıcı madde nedeniyle risk altında olduğuna dair şüphelerimiz daha da artacaktır.”

Gemi sökümü için gerekli olan belgeler;

Tehlikeli atık envanter raporu,Solunabilir havaRaporu,Radyasyon ölçümRaporu,Firma Gemi Söküm Planı,Gasfree raporu,Notifikasyon formu,Mütemmim cüz (Görgü) tutanağı,Yakıt atıkları Survey raporu,Freon gazları survey raporu,ÇŞB denetim tutanağı…

Bu belgelerin hiçbirisi olmadan gemi içerisindeki küspenin”ne hikmetse” bizim karasularımızda aniden yanması gerekçe gösterilerek liman başkanınn “sözlü”talimatıyla söküm firmasının sahasına baştan kara yaptırılıyor.Gemi içindeki malın yandığına dair ilk haber 4 ağustosta çıkmış. +küspe hala yanarak çevreyi kirletmeye devam ediyor.

Öncelikle havayı kirlettiği için çevre kanunu kapsamında para cezası uygulanması lazım. Öte yandan yanan bu mal artık atık niteliğinde, atık geminin içinde ne var ne yok henüz bilinmiyor, atık envanteri vb de ortada yok. İlk gündeme getirdiğimizde çıkan haberler burada.

Gemi Sierra Leone’de batmış.İçindeki malzemeyle.Batan gemi Türkiyeye getirilmiş,İçerisindeki buğday kepeğiyle birlikte,iddia kepeğin Türkiye’ye satılacağı Ege Çelik limanından ama ne gariptirki tam yanaşacakken birden mal yanmaya başlamış ve apar topar söküme baştan kara yapılmış +yangına müdahale gerekçesiyle belgeleri olmadan sökülme işleminin başlatılması gibi büyük bir hataya düşmemek lazım. Yanan geminin açıkta bekletilip söndürülmesi gerekirdi.

+ Aliağa Liman Başkanının sözlü talimatıyla her gemi, belgesi olmadan ülkemizin karalarına baştan kara yaptırılabilir mi?! Bunu sorduk bilgi edinme kapsamında cevabını bekliyoruz.+

Her atık gemi ülke sularına sokulup y

anma riski gerekçe gösterilerek baştan kara yaptırılabiliyorsa bu bir yönteme dönüşür ve ülkemizin denizleri, dereleri, toprağı tehlikeli, radyoaktif atıklarla kirlenebilir.

KAYNAK : https://www.denizhaber.com.tr/mv-koza-aliaga-gemi-sokum-tesislerine-cekildi-haber-83858.htm

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

27Shares

2055total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − six =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top